Beyşehir Gölü'nde av yasağı başlıyor

Beyşehir Gölü'nde av yasağı başlıyor
Beyşehir Gölü'nde av yasağı başlıyor
KONYA (AA) - Beyşehir Gölü'nde üreme dönemine girilmesi nedeniyle her yıl 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında uygulanan su ürünleri avlanma yasağı...

KONYA (AA) - Beyşehir Gölü'nde üreme dönemine girilmesi nedeniyle her yıl 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında uygulanan su ürünleri avlanma yasağı yarından itibaren başlıyor. 

Av yasağı nedeniyle balıkçı tekneleri 3 ay süreyle kıyıdaki limanlarında parka çekilecek. Avcılar ise 3 ay boyunca göle açılıp avlanma yapamayacak.

Beyşehirli balıkçı Fedai Çorum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yasağın başlayacak olması nedeniyle gölden topladıkları ağları kıyıya getirdiklerini belirterek, "Kayıklarımızı emniyetle yerine koymak için belediyemizle görüşeceğiz. Teknelerimizi koruyacak mutlaka barınak ya da limanın yapılması gerekiyor" dedi.

Balık alım satımı yapan Abdullah Kurt ise, 15 Mart'ta başlayacak av yasağı sonrasında tatlı su balıkları yerine tezgahlarda deniz ve çiftlik ürünü balıklar satmaya başlayacaklarını belirterek, "Yasak başladığında yetkililere balık stok bildiriminde bulunuyoruz. Bize bir hafta süre veriliyor elimizdeki taze canlı balığı satabilmek için. Bu dönemde fabrikalarda işlenmiş fleto, şoklanmış ve dondurulmuş balıkları da vatandaşlarımıza satıyoruz. Taze balık olmuyor" diye konuştu.

Beyşehir İlçe Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka da 15 Mart'ta başlayacak av yasağı ile ilgili olarak, "15 Mart 2015 tarihinden itibaren göle balıkçı teknesi çıkışına izin verilmeyeceğinden, tüm balıkçılarımızın bu tarihten önce göl içerisinde atılı bulunan her türlü av malzemelerini gölden çıkarmaları gerekmektedir" dedi.