Beyşehir Gölü'nde kayıklarla katı atık temizliği

Beyşehir Gölü'nde kayıklarla katı atık temizliği
Beyşehir Gölü'nde kayıklarla katı atık temizliği
KONYA (AA) - Beyşehir'de göl üzerinde biriken katı atıklar Belediye görevlileri tarafından temizleniyor.Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan...

KONYA (AA) - Beyşehir'de göl üzerinde biriken katı atıklar Belediye görevlileri tarafından temizleniyor.

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde son zamanlarda artan katı atık kirliliği Beyşehir Belediyesi ekiplerini harekete geçirdi.

Beyşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yerleşim merkezlerinden gölü besleyen su kaynakları vasıtasıyla göl sularına karışan ya da bizzat atılan katı atık ve çöpleri temizlemek için çalışma başlattı.

Tarihi Taşköprü ile Eşrefoğlu Köprüsü arasında kalan bölümde de çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, balıkçı kayıklarından da istifade etti. Kayıkların üzerine çıkan görevliler, göl suları yüzeyinde yaptıkları taramada gördükleri her türlü atığı topladı.

Yürütülen çalışma sonrası iki köprü arasında yaşanan ve görüntü kirliliğine de yol açan kötü manzara ortadan kaldırıldı. Çalışmalar esnasında iki köprü arasında oluşan yosunlaşma da temizlendi. Kıyı kesimde de yürütülen çalışmalarda gölden toplanan atık maddeler içerisinde alkol ve gazlı içecek, pet ve cam şişeleri ile tenekesi, araç lastikleri, top, kopmuş ağ parçaları, eski ayakkabı ve elbiseler ile naylon poşetlerin yoğunlukta olması dikkat çekti.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı yazılı açıklamada, Beyşehir'in Beyşehir Gölü ile özdeşleştiğini vurgulayarak, özellikle kıyılarının temiz bir görünümüne sahip olmasına büyük önem verdiklerini belirtti. 

Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin, kıyı kesimde saz kesimi için seferber olduğunu belirten Özaltun, sahilde göze hoş görünmeyen atılan katı atık ve yabancı cisimlerin de temizlenmesi için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Özaltun, "Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, kıyıdaki göl suları üzerine yabancı madde atmamasıdır" ifadelerini kullandı.