Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na su verilmeye başlandı

Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na su verilmeye başlandı
Beyşehir Gölü'nden Konya Ovası'na su verilmeye başlandı
KONYA (AA) - Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Ovası'na Beyşehir Gölü'nden BSA kanalıyla su veriliyor.Konya Ovası'na Beyşehir Gölü'nden halk arasında...

KONYA (AA) - Türkiye 'nin tahıl ambarı Konya Ovası'na Beyşehir Gölü'nden BSA kanalıyla su veriliyor.

Konya Ovası'na Beyşehir Gölü'nden halk arasında Çarşamba Kanalı olarak bilinen Beyşehir-Soğla-Apa (BSA) kanalı vasıtasıyla su verilmeye başlandı.

Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle tarihi Taşköprünün regülatör kapaklarının açılarak BSA kanalına su verildiğini belirtti. 

Beyşehir Gölü sularının BSA kanalından Konya Ovası'nı besleyen Apa barajına gönderildiğini vurgulayan Tan, şunları söyledi:

 "Asırlardır Konya Ovası'na sularıyla bereket sunan gölümüz yine bölgeye hayat vermeye devam ediyor. Hayata geçirilen derivasyon projesi sayesinde Derebucak yöresindeki Gembos sularının kilometrelerce öteden yönlendirildiği Beyşehir Gölü, bu suları yine kilometrelerce ötedeki ekili alanlara ulaştırıyor. Bu yıl, yağış yönünden Konya bölgesi bereketli bir sezon yaşıyor. Beyşehir Gölü'nün bu sularının ihtiyaç duyulan alanlarda su tasarrufuna da özen gösterilerek kullanılmasını diliyor ve bekliyoruz."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  KONYA

  ,

  çevre

  ,

  hayat

  ,

  doğa

  ,

  sezon

  ,

  koruma

  ,

  çarşamba