Beyşehir'de avcılara "av" uyarısı

Beyşehir'de avcılara "av" uyarısı
Beyşehir'de avcılara "av" uyarısı
KONYA (AA) - Türkiye'de yeni av sezonu başlarken, avcılara av günü ve saatleri konusunda uyarılarda bulunuldu.Merkez Av Komisyonu (MAK) kararı...

KONYA (AA) - Türkiye 'de yeni av sezonu başlarken, avcılara av günü ve saatleri konusunda uyarılarda bulunuldu.

Merkez Av Komisyonu (MAK) kararı uyarınca, İç Anadolu Bölgesini kapsayan illerde 15 Ağustos'tan itibaren 1. grup av hayvanlarından kuşlarda bıldırcın, üveyik ile memelilerde yaban tavşanı ve yaban domuzu avı 22 Şubat 2016'a kadar yapılabilecek. Av sezonunda 2. grup av hayvanları keklik, ördek, sakar meke avı ise 17 Ekim'den itibaren başlayacak.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, gazetecilere yaptığı açıklamada, sürdürülebilir bir avcılık için kurallara uyulması çağrısında bulundu.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nda yasaklanan fiilleri işleyenlerin Merkez Av Komisyonu tarafından tespit edilen avlanma esas ve usullerine uymamaktan suçun nevine göre çeşitli cezalar öngörüldüğünü vurgulayan Şener, "En düşük ceza 346 lira, en yüksek ceza ise 60 bin lira olarak uygulanabilmektedir. Avcılarımızın, avlanma günleri olan cumartesi, pazar ve çarşamba ile resmi tatil günlerinde avlanmalarını istiyoruz. Ancak, bu av dönemine mahsus olarak bölgemizdeki avcılar salı günleri de bıldırcın, üveyik ve yaban domuzu avı yapabilecek" diye konuştu.

Avlanmanın gündoğumundan 1 saat önce başlayıp, günbatımından 1 saat sonra bitirilmesi gerektiğini aktaran Şener, şunları kaydetti:

"Bu saatler dışında avlanma yapmak da yasak kapsamına girmektedir. Avcılarımız, avcılık belgeleri ve avlanma izin kartı ile yivsiz av tüfek ruhsatnamesi gibi belgelerini av esnasında mutlaka yanlarında bulundurmalı ve sorulduğunda denetim ve kontrol yapan görevlilerimize ibraz etmekle mükellef olduklarını unutmamalıdır. Yine, av yaparken av limitlerine de uyulması gerekmektedir. Avcılarımız bir günde 1 tavşan, 8 üveyik, 10 bıldırcın ve 2 yaban domuzu avlayabileceklerdir. Bundan daha fazla av yapılması, av limitlerine uyulmaması ise cezai müeyyideyi gerektirecektir."