Beyşehir'de "kurt üzümü" yetiştirdi

Beyşehir'de "kurt üzümü" yetiştirdi
Beyşehir'de "kurt üzümü" yetiştirdi
- Bir okul müdürü, yörede çitçilere alternatif ürün yetiştirilmesinde örnek olmak amacıyla dünyada "Goji Berry" olarak bilinen "kurt üzümü" yetiştirdi

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde bir okul müdürü, dünyada "Goji Berry" olarak bilinen Türkiye 'de ise adı yeni duyulmaya başlayan "süper meyve" olarak da nitelendirilen "kurt üzümü" üretti.

Esence Mahallesi'nde görev yapan Aşağı Esence Ortaokulu Müdürü Metin Yılmaz, uygulama bahçesi haline dönüştürdüğü bir tanıdığının bahçesinde Himalayalar'dan dünyaya yayılan ve başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği ve uzun ömür verdiği belirtilen kurt üzümü yetiştirdi. Yılmaz, bahçeyi incelemeye gelen Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk'la ürünün ilk hasadını gerçekleştirdi.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurt üzümünün besin değeri çok yüksek meyvelerden birisi olarak nitelendirildiğini belirterek, "Çok kuvvetli bir antioksidan olduğu bildirilen meyve, Çin'de tıp alanında da uzun yıllardır kullanılıyor" dedi.

Tarımla geçimini sağlayan öğrenci velilerinin, "Emeğimizin karşılığını alamıyoruz" şikayeti üzerine yörede alternatif bir ürün yetiştirilmesi için araştırma yaptıklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Geleceğin ürünü olarak da nitelendirilen bu meyveyi denemeye karar verdik. Yaşı 70 lira olan ürünün kurusu ise 100 liraya satılıyordu. Bu yıl ilk mahsulümüzü aldık. Ülkemizde yeni bir meyve olduğu için şu an satışı internet üzerinden oluyor. Uygulama bahçemizde denedik ve verim aldık. Hedefimiz; bu bitkinin bölgemiz koşullarında da yetişebileceğini göstermek ve yaygınlaştırılabilmesi amacıyla üreticiye okul olarak örnek olmaktı. Velilerimizi bu anlamda cesaretlendirmek istiyorduk. İnşallah alternatif ürün olarak bölgemizde de dikilir."