Beyşehir'de meslek liselerinde "silah üretimi" bölümü talebi

Beyşehir'de meslek liselerinde "silah üretimi" bölümü talebi
Beyşehir'de meslek liselerinde "silah üretimi" bölümü talebi
KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde, meslek liselerinde  "silah üretimi, bakımı ve onarımı" bölümü açılması için talepte bulunuldu.Beyşehir İlçe Milli...

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde, meslek liselerinde  "silah üretimi, bakımı ve onarımı" bölümü açılması için talepte bulunuldu.

Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Konuk, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Huğlu ve Üzümlü mesleki ve teknik anadolu liselerinde "silah üretimi, bakımı ve onarımı" alanı açılması için Milli Eğitim Bakanlığı 'na girişimde bulunduklarını söyledi.

Teklif ettikleri bu alanlarının açılması halinde Türkiye 'de ilk kez okullu av tüfeği imalatçılarının yakın gelecekte bu okullarda yetişmeye başlayacağını aktaran Konuk, şunları söyledi:

"Huğlu ve Üzümlü mahallelerindeki mesleki liselerimizde halen makine, teknoloji ve çocuk gelişimi bölümleri yer alıyor. Biz dünyanın birçok ülkesine av tüfeği ihraç eden tüfek sektörünün kalbinin attığı bu iki mahallemizdeki okullarımızda silah, bakım ve onarımı ile ilgili bir alan açılması konusunda Bakanlığımıza girişimde bulunduk. Yapılan teklif, Konya İl Mesleki Eğitim Kurumu'ndan onaylanıp geçtikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı'mızda halen değerlendiriliyor. Türkiye'de bunun bir örneği yok, ilk defa bunu biz teklif ettik. Bu alanın açılış amacını da belirttik, hem bölgedeki silah sektöründeki istihdamı sağlamak, onların ara eleman ihtiyacını gidermek, hem de Milli Savunma Bakanlığımıza Beyşehir bölgesinden hazır yetişmiş eleman göndermek istiyoruz."