Beyşehir'de öğrencilere uyuşturucudan korunmanın yolları anlatıldı

Beyşehir'de öğrencilere uyuşturucudan korunmanın yolları anlatıldı
Beyşehir'de öğrencilere uyuşturucudan korunmanın yolları anlatıldı
KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde, yüksekokul öğrencilerine uyuşturucu ve uyarıcı maddenin zararları, madde bağımlılığı ve bunlardan korunmanın yolları...

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinde, yüksekokul öğrencilerine uyuşturucu ve uyarıcı maddenin zararları, madde bağımlılığı ve bunlardan korunmanın yolları hakkında eğitim verildi.

Konya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü'nün öncülüğünde İl Uyuşturucu Kurulu üyelerinden Halk Sağlığı Müdürlüğü, AMATEM ve Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı'nın katılımı ile SÜ Huğlu Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrencilere okulun konferans salonunda seminer verildi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM Sorumlusu Pisikiyatri Uzmanı Dr.Başak Demirel, madde bağımlılığının bir tek tedavisinin olduğunu onun da maddeye başlamamak olduğunu söyledi.

Merakı giderme ve  "bir kereden bir şey olmaz, bırakırım" diye başlanılan madde kullanımının çok kısa sürede bağımlılık yapabildiğini anlatan Demirel, deneysel kullanım süresinin çok kısa olması nedeniyle kişinin artık girdiği girdaptan bir daha kurtulamadığını anlattı.

Demirel, "Ben bir kere eroin kullandım da sonra bıraktım' diyen aslında çok az, böyle birisini bulamazsınız. Çünkü o girdaba girmeye başladığı için oradan çıkması zor. Özellikle bağımlılıkta, eroinde bu süreçten çıkması zor kişinin" dedi. Madde kullanımına günümüzde başlama yaşının yüzde 90 oranında 15-25 yaş aralığı olduğunu da vurgulayan Demirel, ergenlik ve yetişkenlik diye tabir edilen bu döneme gençlerin çok dikkat etmesi gerektiğini anımsattı.

Seminerde Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Dr.Ferah Nur Çavdarcı Yaman da konuyla ilgili sunumlar gerçekleştirdi.


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  YAŞ

  ,

  Konferans

  ,

  ilçe

  ,

  ruh

  ,

  jandarma

  ,

  eğitim