Beyşehir'in suyu güneş enerjisinden

Beyşehir'in suyu güneş enerjisinden
Beyşehir'in suyu güneş enerjisinden
- Beyşehir ilçesinde, açık alanlara yaptırılan çeşmelerin su ihtiyacı güneş enerji panellerinden karşılanıyor

KONYA (AA) - Beyşehir'e bağlı Avdancık Mahallesi'nde hayırsever vatandaşlar tarafından ihtiyaç duyulan açık alanlardaki değişik noktalara  "hayrat" olarak yaptırılan çeşmelerin suları  yer altına vurulan sondaj çalışmalarıyla sağlanıyor. 

 Yeraltı sularının çeşmelere aktarılmasındaki elektrik maliyetini gözönünde bulunduran hayırseverler, güneş enerji panelleri kurulumuyla bu sorunu da aşıyor.

Avdancık Mahalleri Muhtarı Mehmet Gözeller, gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde gelişen teknoloji ile birlikte kullanımı artan güneş enerji panellerinden mahalle sakinleri olarak kendilerinin de istifade ettiğini söyledi.

Hayırseverlerin, hem vatandaşların hem de diğer canlıların içme suyu ihtiyacı için kullandığı çeşmeler yaptırmaya başladığını vurgulayan Gözeller, şunları kaydetti:

"Yöremize hayat veren proje ile özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı yerlerde artık güneş enerjisiyle çalışan motorlar sayesinde hayvanlarımız ve bölgede yaşam süren hiçbir canlı susuz kalmıyor. Sistemle güneş enerjisi ile yer altındaki su çıkartılıp çeşmeye basılarak buradaki hayvanların sulanması sağlanıyor. Güneş enerji sistemleri, özellikle elektrik olmayan yerlerde çeşme yapımında deyim yerindeyse imdada yetişiyor ve kurulumuyla herhangi bir elektrik maliyeti sözkonusu olmuyor. Özellikle sıcak yaz döneminde bu tür çeşmelere bölgemizde büyük ihtiyaç duyuluyor ve güneşin yüzünü gösterdiği günlerde bu çeşmelerden su akışı hiç kesilmiyor."