Beyşehir'in yöresel lezzetleri kitap haline getirildi

Beyşehir'in yöresel lezzetleri kitap haline getirildi
Beyşehir'in yöresel lezzetleri kitap haline getirildi
KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinin, yöresel lezzet ve damak tatları Beyşehir Belediyesi tarafından bir kitap haline dönüştürüldü.Beyşehir Belediyesi'nin...

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesinin, yöresel lezzet ve damak tatları Beyşehir Belediyesi tarafından bir kitap haline dönüştürüldü.

Beyşehir Belediyesi'nin yeni kültür hizmeti olan "Yemek dünyasında yeni bir tat Beyşehir Mutfağı"  isimli kitap yayınlandı.

 Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı yazılı açıklamada, Beyşehir'in köklü geçmişinden miras kalan tarihi yapılarının, harika doğal güzelliklerinin, gelenek ve göreneklerinin yanı sıra, zengin mutfak kültürüyle ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu belirtti.

Özgünlük ve çeşitlilik bakımından geniş bir yelpazeye sahip Beyşehir mutfağının, farklı yemek kültürleri, kullanılan malzemeler ve pişirme usulleri ile Anadolu mutfağının zengin örneklerinden biri olduğunu dile getiren Özaltun, şunları kaydetti:

"Beyşehir'in bu değerli hazinesinin yaşatılabilmesi amacıyla hazırlanan bu kitap, Beyşehir'in değerlerine sahip çıkabilmek, onları tesbit edebilmek ve geçmişle geleceği buluşturabilmek adına başlattığımız Beyşehir Belediyesi Kültür Yayınları çalışmamıza 'Yemek dünyasında yeni bir tat Beyşehir Mutfağı' isimli kitabını dahil etmekten dolayı çok mutluyuz. Beyşehir mutfak kültürünü gelecek nesillere aktaracak bir kültür hazinesi özelliği taşıyan bu kitap çalışmasında Beyşehir Kaymakamlığımıza, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür eder, bu kitabın Beyşehir halkına ve Beyşehir mutfağına ilgi duyanlar için faydalı olmasını dilerim."

Kitabın içeriğinde Beyşehir mutfağına ait toplam 110 farklı lezzetin tarifi yer alıyor. Kitabın son bölümünde ise Beyşehir Belediyesi'nin çalışmalarına yer veriliyor.