Beyşehirli balıkçıların misina ağ talebi

Beyşehirli balıkçıların misina ağ talebi
Beyşehirli balıkçıların misina ağ talebi
KONYA (AA) - Beyşehirli balıkçılar, gölde su ürünleri avında misina ağı kullanımına dönülmesini istiyor.Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol...

KONYA (AA) - Beyşehirli balıkçılar, gölde su ürünleri avında misina ağı kullanımına dönülmesini istiyor.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyşehir'de balıkçılığın ana sorununun misina ağlarla av yapılamaması olduğunu ileri sürdü.

Su ürünleri avında misina ağ yerine ip ağ kullanılması kararının getirilmesinin Beyşehir'de hem balıkçılar, hem de göl için sıkıntı yarattığını savunan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Beyşehir Gölü oldukça otluklu bir göl. İp ağla gölde çalıştığınızda bunu ancak 2 ay kullanabiliyorsunuz. Ardından yenisini almak gerekiyor. Bir takımını satın almak 300-400 liradan başlıyor. İp ağlar avdan sonra temizleyici maddelerde yıkandığı için göl için tehdit oluşturuyor. Beyşehir Gölü Havzası bilindiği gibi, halen içme suyu havzası olarak kullanılıyor. Balıkçılar, istemeyerek de olsa gölü kirletmiş oluyor. Bu sorunu defalarca dile getirmemize rağmen duymazdan geliniyor. Kooperatif olarak iki ayrı üniversiteden bu konuda bilimsel rapor alıp yaptığımız müracaatlardan da sonuç alamadık. 2016 yılının Ağustos ayında yeni sirküler çıkacağı belirtiliyor, o zaman bu konunun yeniden değerlendirileceği söyleniyor ama bir yıldan fazla bir zaman var önümüzde. Balıkçılar hala mağdur durumda."


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  ağustos

  ,

  zaman

  ,

  rapor

  ,

  Su ürünleri