Biçerdöver operatörlerine "hasat" uyarısı

Biçerdöver operatörlerine "hasat" uyarısı
Biçerdöver operatörlerine "hasat" uyarısı
- SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zengin: - "Bu yıl yağışın bol olması nedeniyle arpa ve bazı buğday ürünlerinde yatmalar var. Bu tür alanlarda biçerdöver operatörlerinin daha dikkatli ve hassas davranması gerekiyor"

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zengin , Bu yıl yağışın bol olması nedeniyle arpa ve bazı buğday ürünlerinde "yatmalar" olduğunu belirterek, "Bu tür alanlarda biçerdöver operatörlerinin daha dikkatli ve hassas davranması gerekiyor" dedi.

Doç. Dr. Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekili alanlarda devam eden hububat hasadı nedeniyle biçerdöver operatörlerine ve üreticilere uyarılarda bulundu.

Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teknik personelinin, biçerdöver kontrollerini aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Zengin, yapılan kontrollerde Konya Ovası'nda hasat kayıplarının, izin verilen sınırların altında olduğunun görüldüğünü bildirdi.

Zengin, bu yıl yağışın bol olması nedeniyle bilhassa arpalarda ve bazı buğday ürünlerinde "yatmalar" olduğunu vurgulayarak, bu tarlalarda biçerdöver operatörlerin daha dikkatli ve hassas davranması gerektiğini bildirdi.

Yatma olan tarlalarda ürünün kalitesinde düşüklük olacağını dile getiren Zengin, şunları kaydetti:

"Bu tarlalarda hem ürün kaybı, hem de kalite olarak protein kaybı söz konusu olacaktır. Bu yıl, özellikle sulu arazilerde tahıllarda yatmalar var. Bu da sorunlara sebep oluyor. Biçmede herhangi bir sorun yok. Ancak, özellikle değerli biçerdöver operatörlerimiz biraz ağır ilerleyerek tabandan biçerlerse, anız altta az kalır. Çiftçilerimiz, bir hafta içerisinde dekara 3-4 kilogram üre gübresini serptikten sonra topraklarını işlemeliler. O üre; tabanda kalan anızı parçalar, humuslaştırır. Dolayısıyla, önümüzdeki ekim ayında ekilecek ekimler için o anızın negatif bir etkisi söz konusu olmaz."