Böbrek hastası müzisyen "nağmelerle" hayata bağlandı

Böbrek hastası müzisyen "nağmelerle" hayata bağlandı
Böbrek hastası müzisyen "nağmelerle" hayata bağlandı
- Konya'da grip şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği olduğunu öğrenen, haftada 4 gün diyalize giren 33 yaşındaki İnel, müzikle hayata tutunuyor - Kendi stüdyosunda gitar dersi veren ve besteleri olan İnel: - "Tutkunu olduğum müziğin de enerjisiyle hayattan kopmamaya çalışıyorum"

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Konya'da grip şikayetiyle başvurduğu hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan 33 yaşındaki Adem İnel, müzikle yaşama bağlanıyor. 

  İnel, grip olduğu için gittiği hastanede böbreklerinin çalışmadığı belirlenince acil olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Hemen diyalize bağlanıp bir ay boyunca yoğun bakım ünitesinde tutulan İnel, haftada 4 gün dörder saat diyalize giriyor.

Sağlık problemine rağmen yaşamına kaldığı yerden devam eden İnel, stüdyosunda gitar dersi veriyor, beste yapıyor, özel günlerde ve kutlamalarda sahneye çıkıyor.

- Enerjisini müzikten alıyor

AA muhabirine açıklama yapan İnel, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarının olmadığını, bir yıl öncesine kadar hiçbir sağlık probleminin bulunmadığını söyledi.

Grip şikayetiyle gittiği hastanede ve sonrasında yaşadıklarını anlamakta hala zorlandığını dile getiren İnel, "Grip dışında hiçbir rahatsızlığım yoktu. Böbrek hastası olduğumu öğrendiğimde bu durum, şok etkisi yarattı. Hayatıma sağlıklı şekilde devam ederken bir anda kendimi koşturmacanın, hastanenin içinde buldum. O gün, güle oynaya hastaneye gittim, böyle bir şey başıma gelince şok oldum" diye konuştu.

Diyalize bağlı bir yaşam sürdüğünü aktaran İnel, "Tutkunu olduğum müziğin de enerjisiyle hayattan kopmamaya çalışıyorum. Benim için müzik, olmazsa olmazlarımdan. Müzik, benim için yemek su gibi bir şey" dedi.  

- "Böbreğimi seve seve vermeye hazırım"

Atiye İnel ise oğlunun grip rahatsızlığı nedeniyle verdiği kan tahlilinin ardından yaşamlarının tamamen değiştiğini ifade etti. Oğlunun böbreklerinin bittiği söylenince bir ay hastanede kaldıklarını anlatan İnel, oğluna uygun böbrek vericisi çıkarsa kendisinin de böbreğini seve seve vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Anne İnel, oğlunun müziğe olan ilgisi sayesinde dimdik ayakta olduğunu, hiç umutsuzluğa düşmediğini kaydetti.

- "Böbrek hastalığı sinsi başlangıç gösteriyor"

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, böbrek rahatsızlığının başka bir sağlık problemi için tahlil yaptırıldığında da tespit edilebildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Böbrek hastalığı, sinsi başlangıç gösteriyor. Bir anda ortaya çıkabilir. Dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle tansiyon ve şeker hastaları, düzenli kontrol yaptırmalı. Sağlıklı olduğunu düşünenler de periyodik kontrolden geçmeli."