"Bozkırın kelebekleri" baharda kanat çırpacak

"Bozkırın kelebekleri" baharda kanat çırpacak
"Bozkırın kelebekleri" baharda kanat çırpacak
- Konya'daki Kelebekler Vadisi'nde çok sayıda kelebek türünün tırtıl döneminden ölümüne kadar geçen yaşam döngüsünün sergileneceği Aşkın Kanatları Müzesi, mayıs ayında hizmete giriyor - Selçuklu Belediye Başkanı Altay: "Aşkın Kanatları Müzesi'nde inşaat çalışmaları yüzde 90 seviyesine geldi"

KONYA (AA) - Selçuklu Belediyesi tarafından yapımına başlanan Kelebekler Vadisi içerisindeki  Avrupa 'nın en büyük kelebek uçuş alanının yer alacağı müzenin, mayıs ayında hizmete gireceği belirtildi.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 385 bin metrekare alanda inşa edilen Kelebekler Vadisi ve dünyanın farklı ülkelerinden kelebek türlerinin tırtıl döneminden ölümlerine kadar geçen yaşam döngüsünün sergileneceği Aşkın Kanatları Müzesi'ni basın mensuplarına tanıttı.

Altay, gazetecilere yaptığı açıklamada, 54 futbol sahası, 856 basketbol sahası büyüklüğünde Türkiye 'nin en büyük temalı parkı olan Kelebekler Vadisi'nin,  çocuk oyun alanları ve yürüyüş yollarıyla bölgenin cazibe merkezi olacağını söyledi.

Park içerisine dikilen 2 milyon lalenin bahar aylarında açmasını beklediklerini dile getiren Altay, "Böylece mayıs ayında burası lale bahçesine dönüşmüş olacak. Aşkın Kanatları Müzesi'nde inşaat çalışmaları yüzde 90 seviyesine geldi. Müze, mayıs ayında tamamlanacak. Böylece Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanını açmış olacağız" diye konuştu.

- Türkiye'nin ilk tropik bahçesi

Altay, 7 bin metrekarelik alana kurulan müzede kelebeklerin yaşam alanı için Türkiye'de ilk defa, tropik bahçe oluşturulduğunu belirterek, burada 20 bin bitki, 96 da tropik türün sergileneceğini ifade etti.

Ziyaretçilerin müzede 70 kelebek türünü görebileceğine işaret eden Altay, şunları kaydetti:

"Böcek müzesinde de dünyadaki tüm kelebeklerle ilgili bilgilerin verildiği bir alan oluşturuyoruz. Çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Vadide çocuk oyun alanları, havuzlar, kafeteryalar, müzikli su oyun alanları bulunuyor. Binamız aynı zamanda kelebek temalı inşa ediliyor. Parkımız, toplam 50 milyon liraya mal oldu. Giriş ücretleri; sivil 7,5, öğrenci için de 5 lira olarak belirlendi. Mimarisi ile Konya'nın en güzel binalarından birini oluşturduk. Mevlana Müzesi'ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerimiz artık Kelebekler Vadisi'ni de gezmeden dönmeyecek."