Buğday üretiminde artış bekleniyor

Buğday üretiminde artış bekleniyor
Buğday üretiminde artış bekleniyor
- Konya'da geçen sezon 1 milyon 950 bin ton olarak gerçekleşen buğday üretiminin, bu sezon 3 milyon tona yaklaşması bekleniyor - KTB Yönetim Kurulu Başkanı Çevik: - "Bu sene üretici de memnun, ticaret hacmi arttığı için tüccar ve sanayici de memnun"

KONYA (AA) - ANIL KURU - Konya'da geçen sezon  1 milyon 950 bin ton olarak gerçekleşen buğday üretiminin, bu sezon 1 milyon ton artması öngörülüyor.

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'nın yaklaşık 780 bin hektar tarım alanıyla Türkiye 'nin buğday üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu karşıladığını söyledi.

 Türkiye genelinde tarımsal üretimin geçen döneme göre bu sezon daha da yükseldiğine dikkati çeken Çevik, "Bu sene üretici de memnun, ticaret hacmi arttığı için tüccar ve sanayici de memnun. Türkiye genelinde bir memnuniyet söz konusu. Devletimiz, Bakanlığımız ve TMO, Türkiye genelindeki üreticinin malını yerde bırakmadı ve aldı" dedi.

- Yağışlar üretimi artırdı

Konya bölgesindeki tarım arazilerine düşen yağış miktarının bu sezon yüksek olduğuna işaret eden Çevik, şunları kaydetti:

"Sezonda 550-600 milimetre yağış aldık. Bir önceki yıl 200-220 milimetre civarı bir yağış almıştık. Bu artıştan üreticimiz de çok memnun. Bu sene borsalarda ve TMO'da oluşan fiyatlar, ticareti etkileyerek üreticinin yanında olmuştur. Elektronik Satış Salonumuzda geçen sene satışlarımız 200 bin ton olarak gerçekleşmişken, bu sene şu ana kadar 320 bin ton satış yaptık. Bu yönüyle işin ticari yönünden tüccarımız ve sanayicimiz memnun, gelir seviyesi arttığı için üreticimiz de memnun."

Konya'da geçen sezon 1 milyon 950 bin ton olarak gerçekleşen buğday üretiminin, yağışlar sayesinde bu sezon 3 milyon tona yükselmesini beklediklerini dile getiren Çevik, Türkiye genelinde de geçen yıl 19 milyon 500 bin olan buğday üretiminin yüzde 15 artışla 23 milyon tona çıkacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Tarımda arazi,  güneş ve suyun önemine işaret eden Çevik, "Konya'da ise bu ihtiyaçlardan en önemlisi sudur. Bin kilometre uzakta da olsa Konya tarımsal havzasına su gelirse ülke ekonomisine tarımsal üretimde çok büyük katkı verecektir. Bu durumda tarımsal üretime katkımız üç katı kadar fazla olacaktır" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  KONYA

  ,

  Tarım

  ,

  Güneş

  ,

  ülke

  ,

  sezon

  ,

  yönetim