Çalıştıkça emekli maaşı düşecek olan asgari ücretliler için umut 2015'te

Çalıştıkça emekli maaşı düşecek olan asgari ücretliler için umut 2015'te
Çalıştıkça emekli maaşı düşecek olan asgari ücretliler için umut 2015'te
KONYA (AA) - Türkiye'de prim gününü doldurmasına rağmen emeklilik için yaşa takıldıkları için çalışmak zorunda kalan ve çalıştıkça yükselen prim...

KONYA (AA) -  Türkiye 'de prim gününü doldurmasına rağmen emeklilik için yaşa takıldıkları için çalışmak zorunda kalan ve çalıştıkça yükselen prim günleri nedeniyle  emekli maaşlarının düşeceği belirtilen asgari ücretten primi yatırılan SSK'lılar için 2015 yılı umut oldu.

Konya SGK İl Müdürü Mustafa Murat Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut durumda 2008 yılından sonraki ilgili kanunun değişmesinden itibaren katsayıların düşmesine bağlı asgari ücretten primi yatırılan SSK'lı emekliler için yıllık ortalama 35-40 lira civarı bir maaş kaybının söz konusu olduğunu belirtti.

Bu sorunun tüm emekli maaşlarında yaşanmadığını, sigorta primi yüksek yatırılanlarda herhangi bir problemin olmadığını ifade eden Yavuz, şunları kaydetti:

"Asgari ücretten primi yatırılanlar ile ilgili şimdilik böyle bir problem var. Ama devletimizi yönetenler ve başbakanımız bu konuda açıklama yaptı, 'böyle bir sorunun varlığından haberdarız' denildi ve bu sorunun çözümü için de 2015 yılı adres gösterildi. Sanırım bundan sonraki ilk Torba kanunda veya çalışma hayatıyla ilgili yapılacak ilk değişiklikte ki, bunda iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili değişiklikler de var. Malum, bölgemizde elim bir kaza yaşandı. Bununla ilgili yapılacak olan ilk değişiklikte sanırım bu sorun ortadan kalkacak. Ülkeyi yönetenlerin bu konuda bilgisi de çözme iradesi de var. Biz 2015 yılının ilk yarısında bu problemin çözüleceğini tahmin ediyoruz."

Yavuz, sigorta primi asgari ücretten yatırılanlarla ilgili olarak emekli olacak sigortalıların uzun vadede normal yaşamını sürdüremeyecek kadar maaşlarının düşmesi gibi bir sorunun söz konusu olduğunu belirterek, "Eğer bu sorun çözülmemiş olsa, çok düşük maaşta kalınabilirdi belki 10 yıl sonra. Ama dediğimiz gibi sorun tespit edildi ve çözümü için taahhüt verildi" dedi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  KONYA

  ,

  Emeklilik

  ,

  SGK

  ,

  SSK

  ,

  Prim

  ,

  emekli

  ,

  lira

  ,

  ,

  sigorta

  ,

  açıklama

  ,

  2015