Çene kemiği kırıklarına endoskopik müdahale

Çene kemiği kırıklarına endoskopik müdahale
Çene kemiği kırıklarına endoskopik müdahale
KONYA (AA) - Trafik kazaları, yüksekten düşme gibi çeşitli sebeplerle orta çıkan ve tedavisi oldukça zor olan çene kemiği kırıkları, Selçuk...

KONYA (AA) - Trafik kazaları, yüksekten düşme gibi çeşitli sebeplerle orta çıkan ve tedavisi oldukça zor olan çene kemiği kırıkları, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde başarıyla uygulanan endoskopik (Kapalı ve İzsiz) yöntemle tedavi ediliyor. 

Selçuk Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Osman Akdağ, kliniklerinde çene eklemi bölgesi ameliyatlarının sıklıkla yapıldığını belirtti.

Çene kemiğinin bu bölgesindeki kırıklarının açık ameliyatla yapılmasının yüz felci ve yara izi gibi riskler taşıdığını ifade eden Akdağ, "Bu nedenle biz de kapalı kırık tedavisi uygulaması yapıyoruz ve bu konuda oldukça başarılı sonuçlar almaktayız" dedi. 

Çene kemiğinin de travma sonrası; yani trafik kazası, yüksekten düşme ve darp gibi nedenlerle kırılabildiğini dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

"Bu kırıkların cerrahi tedavisi son derece zordur. Çünkü yüz bölgesinde birçok damar ve sinir bulunmaktadır. Burada yapılacak bir hata yüz sinirlerinin zedelenmesine neden olabilir. Bunun dışında bir diğer sorun da çene eklemine yakın kırıkların ameliyatının kulak önünden veya yüzden kesi ile yapılmasıdır. Bu da yüzde istenmeyen izlerin kalmasına neden olmaktadır. Ancak endoskopik yöntemle bu riskleri ortadan kaldırmaktayız."

Akdağ, 2012 yılından itibaren yüz sinir hasarlarını en aza indirmek ve yüzde iz olmadan bu ameliyatı gerçekleştirmek üzere ekip olarak yola çıktıklarını vurgulayarak, " Bugün birçok hastanın çene eklemine yakın kırıklarını ağız içerisinden, endoskopik sistem denilen minik bir kamera sistemiyle görüntüleyerek kırık olan bölgeyi hiçbir kesi izi olmadan başarılı bir şekilde tedavi edebiliyoruz. Türkiye 'de sayılı merkezlerde teknolojik imkanlar kullanılarak yapılabilen bu ameliyatlar sayesinde hastalar kısa sürede gündelik yaşamlarına devam edebilmektedir. İnanıyorum ki gelecekte bu yöntemle birçok yeni teknik ve ameliyat gerçekleştirilecektir" dedi.

Bir kaza sonucu çene kemiği kırılan ve hiçbir kesi izi olmadan sağlığına kavuşan 20 yaşındaki Muhammed Nail Akkuzu, "Çene kırığı ameliyatı olduğumu söylediğimde herkes şaşıyor, kimse inanamıyor. Çünkü yüzümde hiçbir kesi izi yok. Açıkçası ben de bunu beklemiyordum. Yüzümde hep bir iz kalacağını düşünmüştüm. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Ameliyatımı gerçekleştiren hocalarım Prof. Dr. Zekeriya Tosun ve Yrd. Doç. Dr. Osman Akdağ hocama çok teşekkür ediyorum" dedi.