Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Konya'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Konya'da
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Konya'da
- Bakan Güllüce: "Biz dünyayı kirletmeden bütün çevre şartlarını uygulayarak kalkınıyor ve sanayicilik yapıyoruz. Bu yürek, ister, zor bir iş bu. O yüzden bizim sanayicimizin alnını öpmek lazım. Tebrik etmek lazım"

KONYA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Biz dünyayı kirletmeden bütün çevre şartlarını uygulayarak kalkınıyor ve sanayicilik yapıyoruz. Bu yürek, ister, zor bir iş bu.  O yüzden bizim sanayicimizin alnını öpmek lazım. Tebrik etmek lazım" dedi.

Konya Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Bakan Güllüce, şehircilik mevzuatı, uygulamaları ve sorunları ile ilgili sanayicilerle toplantı yaptı. Toplantının açılışında konuşan Güllüce, kendisinin de 2 yıl sanayicilik yaptığını, problemlerini iyi bildiğini söyledi.

Sanayiciliğin zor ve çileli bir iş olduğunu belirten Güllüce, "Kazancı çok az olan bir iştir ama o makineden her ürününüz çıktığında büyük bir haz alırsınız. Sanayiciyi o haz daha çok üretmeye yönlendirir. O da olmazsa sanayicilik çok fazla yapılacak iş değildir diye düşünülür. Çok çileli bir iştir" diye konuştu.

Anadolu'nun zor bir coğrafya olduğunu ve burada kalmanın da zorlukları bulunduğunu vurgulayan Güllüce, Türkiye 'yi şark meselesi olarak gören bir dünyanın olduğunu dile getirdi.

Bakan Güllüce, şöyle devam etti:

"Bizim Anadolu'da oluşumuzu şark problemi olarak gören bir dünya var karşımızda. Yani sizin yeriniz Bişkek... Ne arıyorsunuz İstanbul 'da, Ankara 'da, Konya'da, Kars'ta, Trabzon'da? 'Senin yerin Bişkek kardeşim' diyen bir üst akıl, bir derin beyin hala bugün vardır. Çok ciddi bir şekilde vardır. 'Biz bu topraklarda bin yıldır varız, hangi babayiğit' demememiz lazım.  Bir Endülüs olayı var, 850 sene orada Müslümanlar yaşamışlar. Şimdi bir tane Allah'ın kulu yok İspanya'da. Tuzla buz olmuş. "

Gelişmiş bir toplum olabilmek için daha gidilecek çok yolun olduğunu ifade eden Güllüce, şunları söyledi:

"Bu topraklarda güçlü olursanız kalırsınız. Kimse de bu iddiayı paranoya olarak düşünmesin. Otursunlar,  aleyhimize yapılan tezgahları bir incelesinler. Hakkımızda yapılan provokasyonlara bir baksınlar.  Bin yıldır kardeş olarak yaşadığımız şu topraklarda milleti birbirine düşürmek için Türk  Kürt, Alevi Sünni  gibi problemleri başımıza bela etmek için yapılan komploları bir incelesinler. Onlarca, yüzlerce komplonun karşısında  bir ülkeyiz biz. Daha şurada bir ay önce yaşadığımız olaylara bakın.  Siz sanıyor musunuz ki yerli harekettir bu.  Sahiden bu ülkenin içindeki bazı insanlar mı o işleri yaptılar . Parmak ve tetik kısmını değil,  beyin kısmına baktığınızda nerelerde olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz." 

Bakan Güllüce, çevreciliğin Türkçe kadar Anadolu'nun malı, çevre bilincinin anaların ak sütü kadar yerli olduğundan bahsetti.

Çevreciliği Avrupa'nın 1970'lerde sistematize ettiğine dikkati çeken Güllüce, şunları kaydetti:

"Dünyanın her tarafını kirletmiş, berbat etmiş, bütün doğal dengeleri alt üst etmiş İngiltere'nin bu sanayi kirliliğinden dolayı dünyaya ödeyeceği bedelin karşılığı var mı? Yani şimdi İngiltere topraklarının yarısını verse insanlığa, dünyayı kirlettiğinin karşılığını veremez. Kız erkek ayırmadan, kadın erkek ayırmadan maden ocaklarında on binlerce insanı çalıştıracaksınız. Bütün o kömürü, asidi denizlere dökeceksiniz. Afrika'yı, Hindistan'ı, Asya'yı berbat edeceksiniz. Karadeniz'e gelip bidonlarını dökeceksiniz. Bütün Avrupa ülkeleri için bu suçlamalarda bulunuyorum ama bizim sanayicimiz, bizim gelişmemiz insanlığa hiçbir zarar vermeden başarıyor ihracatları. Öbürleri dünyaları kirletti, ondan sonra büyüdü, gelişti, kalkındı. Biz dünyayı kirletmeden bütün çevre şartlarını uygulayarak kalkınıyor ve sanayicilik yapıyoruz. Bu yürek, ister, zor bir iş bu.  O yüzden bizim sanayicimizin alnını öpmek lazım. Tebrik etmek lazım."

Bakan Güllüce, basına kapalı olarak devam eden toplantıda sanayicilerin sorunlarını dinledi.

- Medeniyet Tasavvuru Gençliği Buluşma Gecesi

Daha sonra Hazreti Mevlana'nın türbesini ziyaret eden Güllüce, Sema Ayini Şerifi programının ardından Erdemli Yöneticiler Akademisi'nin düzenlediği Medeniyet Tasavvuru Gençliği Buluşma Gecesi'ne katıldı.

Gecenin açılışında konuşan Güllüce, erdemli insanlar olmayı seçen gençleri tebrik ederek, "Siz dediniz ki 'biz ot değiliz. Otluğa doğru giden dünyaya da bir dur diyeceğiz. İnsanları ot etmeye, düşünmemeye, tefekkür etmemeye, medeniyet diye bir iddiası olmamaya yönlendiren dünyaya karşı hayır, biz medeniyet tasavvur eden gençlik olacağız, bu kötüye götürülen dünyayı  değiştirmeye talibiz' dediniz" şeklinde konuştu.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya değinen Bakan Güllüce, şunları kaydetti:

"Amerika'da yapılan bir ankette gençlerin yüzde 92'si narsist. Yüzde 92'si narsist olan bir gençliğin ülkesinin Amerika'da o vahşiliği yapması, o zalimliği yapması elbette normal diye bakılır. Amerikalıların Irak'ta neler yaptığını anlatmama gerek yok. O iğrençlikler ancak öyle bir toplumun yapabileceği iğrençliklerdir. Dünyanın böyle bir gidişi var. Ayakları kırılası melunlar önceki günlerde bizim kıblemiz olan daha önce, Mescid-i Aksa'ya girdiler. Dünyadan hiçbir ses çıkmadı. Böyle bir medeniyet ve insanlık olabilir mi? Hangi dinden olursa olsun tarihte en barbar rejimlerin bile kabul ettiği bir şey vardır. Kadına, silah çekmeyene, çocuğa, ibadethaneye dokunulmaz. Bütün dünya sustu. 1,5-2 milyar Müslümanın kutsalı çizmelerle çiğnendi. Ses çıkarılmadı. Bunlardan bu beklenemez. O zaman biz insanlığa kendimiz yeni bir proje, bir tasavvur sunacağız. Başta da zulme karşı olduğumuzu anlatarak sunacağız."

Sunucunun, konuşmaya davet ederken "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İdris Güllüce" demesine gülümseyen Bakan Güllüce, zaman zaman isminin karıştırıldığını söyledi.

Geceye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çok sayıda davetli katıldı.