CHP Konya Milletvekili Kart:

CHP Konya Milletvekili Kart:
CHP Konya Milletvekili Kart:
- "Birileri Şeb-i Arus'un içini boşaltıyor ve ticarileştiriyor. Zatı şahaneleri için Konya dışında özel Şeb-i Arus düzenleniyor. Bütün bunlar iktidarın himayesinde yapılıyor" - "Ne oldu da bu lojistik merkezin yeri değişiyor, değiştirilmek isteniyor? Böyle bir tablodan sonra insanın aklına her türlü şey geliyor"

KONYA (AA) - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Birileri Şeb-i Arus'un içini boşaltıyor ve ticarileştiriyor. Zatı şahaneleri için Konya dışında özel Şeb-i Arus düzenleniyor. Bütün bunlar iktidarın himayesinde yapılıyor" dedi.

Kart, Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları (TUİÇ) Selçuk Üniversitesi Temsilciliği'nin, Konya Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi'nde düzenlediği programda, üniversite gençliği ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Konya'nın büyük bir şehir olduğunu aktaran Kart, kentte 120 bin üniversiteli öğrencinin eğitim gördüğünü bildirdi. Kart, Konya'da sosyal ve kültürel etkinliklerin çok daha fazla olması gerektiğini belirterek, kentin üniversiteler şehrine dönüştüğünü, bunun da kültürel hareketliliği beraberinde getirmesinin umulduğunu anlattı.

Şeb-i Arus etkinliklerinin Konya'nın tarihi ve kültürü olduğunu vurgulayan Kart, şöyle konuştu:

"Birileri Şeb-i Arus'un içini boşaltıyor ve ticarileştiriyor. Zatı şahaneleri için Konya dışında özel Şeb-i Arus düzenleniyor. Bütün bunlar iktidarın himayesinde yapılıyor. Siyasi iktidarın temsilcisi ise bir hafta önce burada, 'Konya dışında Şeb-i Arus'a izin vermeyeceğiz' diyor, Konya'nın meslek odaları, sivil toplum kuruluşları da dinliyor. Konyalı gazeteci de demiyor ki; 'Sayın Bakan, 2 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştirakiyle bu işler yapılıyor. En üst düzeyde Sayın Cumhurbaşkanının talimatıyla yapılıyor. Konya Şeb-i Arus'a sahip çıkmayacak da neye sahip çıkacak Allah aşkına? Bu değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor." 

- Lojistik Köy Merkezi'nin yerinin değiştirileceği iddiaları

Atilla Kart, daha sonra bazı sanayici ve iş adamları ile bir otelde basın toplantısı düzenleyerek, Konya'ya yapılması planlanan Lojistik Köy Merkezi'nin yerinin değiştirileceği iddialarını gündeme getirdi.

Merkezin daha önce Ankara yolu üzerindeki Kayacık mevkisine yapılacağının açıklandığını, kendisinin dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle TBMM'ye verdiği önergeye de aynı bilgiler ışığında cevap verildiğini ifade eden Kart, son zamanlarda buranın yerinin değiştirileceği bilgisinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Lojistik Köy Merkezi'nin, yine Ankara yolundaki Karaömerler köyü yakınlarına ya da Aksaray yolu üzerindeki Zivecik mevkisine yapılacağı bilgilerinin geldiğini ileri süren Kart, şunları kaydetti:

"Böyle bir gelişmenin olabileceğine ihtimal vermek istemiyoruz. Devlet vatandaşını kandırmaz. Bizim bildiğimiz devlet ciddidir. Sorumluluk sahibidir. Sen plan, program yapmışsın, önergeye cevap vermişsin. 'Ben Kayacık köyünde Lojistik Köy kuracağım' demişsin. Buna göre projeni yapmışsın. Altyapısını kurmuşsun. Bu insanlarda emeklerini, tasarruflarını oraya aktarmışlar. Bütçelerini ona göre yapmışlar. Altyapı çalışmaları önemli bir aşamaya varmış. Hal böyle iken ne oldu da bu lojistik merkezin yeri değişiyor, değiştirilmek isteniyor? Böyle bir tablodan sonra insanın aklına her türlü şey geliyor. Acaba, o bölgelerde birileri, yani Karaömöerler'de, yani Zivecik'te arsa mı kapattı? Çünkü, benzeri olaylar maalesef Konya için yabancı değil. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Yanılmış olmayı diliyoruz."