Çilek, Dikilitaş Mahallesi'nin umudu oldu

Çilek, Dikilitaş Mahallesi'nin umudu oldu
Çilek, Dikilitaş Mahallesi'nin umudu oldu
KONYA (AA) - Seydişehir'in Dikilitaş Mahalle muhtarı Şakir Dinç, kırsal kalkınma projesi kapsamında üretilen çileğin çiftçilerin umudu olduğunu...

KONYA (AA) - Seydişehir'in Dikilitaş Mahalle muhtarı Şakir Dinç, kırsal kalkınma projesi kapsamında üretilen çileğin çiftçilerin umudu olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü projesi kapsamında 2014 yılında 140 hektar alandan 52 ton çilek üretimi yaptıklarını ifade eden Dinç, 2015 yılında bu rakamı 400 hektara çıkarmayı planladıklarını dile getirdi.

Dinç, çiftçilerin çilek üretimine büyük ilgi gösterdiğini belirterek, eskiden sürekli göç veren köyde çilek tarımının halk için yeni bir umut olduğunu kaydetti.

Mahallede çilek üretiminin 4 yıl önce başladığını ifade eden Dinç, şunları kaydetti:

"60 çiftçi 140 dekar alanda geçen yıl 52 ton çilek üretti. Her hane yıllık 10 ile 15 bin lira arasında gelir elde etti. Bu yıl çilek ekimine çok müracaat var. Damlama sulama sistemleri sayesinde ise çileğin yanı sıra bodur elma, bağ çubuğu, kiraz gibi ürünleri de yetiştireceğiz. İnsanlarımızın gelir kaynaklarını artıracağız. Halkımıza doğal ürünler üretmenin gururunu duyuyoruz."


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Tarım

  ,

  göç

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  2015