Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu, Konya'da

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu, Konya'da
Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu, Konya'da
- Büyükelçi, Konya Valisi Erol'u ziyaret etti - Yu: - "Konya'ya gelmeden önce buradaki büyük şirketlerden biriyle görüştük. Gelecekte yapacağımız işbirliği konusunda onlarla görüş alışverişinde bulunduk ve genel olarak da mutabık kaldık"

KONYA (AA) - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Konya Valisi Muammer Erol'u makamında ziyaret etti.

Vali Erol, ziyarette, Büyükelçi Yu'yu Konya'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu, yapılan ziyaretlerin güzel kapıları aralayacağını söyledi.

Çin ve Konya'nın güzel çalışmalar içinde bulunacağına inandığını ifade eden Erol, "Ilgın'daki termik santral işbirliğinin her iki tarafın birbirini karşılıklı tanıması ve güzel kapılar aralaması için iyi bir vesile olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Büyükelçi Yu ise kentteki soğuk havanın Konyalıların sıcak davranışlarıyla ısındığını belirtti. İki ülke arasında yapılabileceklerin görüşülmesi için bu ziyaretin önemli olduğunu dile getiren Yu, Konya hakkında daha çok bilgi edinmek istediğini anlattı. 

Ziyaretle Çin ve Konya arasında bir diyalog kurulduğunu, yakın zamanda da sonuçlarını almaya başlayacaklarını vurgulan Yu, şöyle devam etti:

"Daha derin görüş alışverişinde bulunmak istiyorum. Bu ziyaretimde bana eşlik eden birçok işadamı var. Bu işadamları, Çin'in büyük ölçekli şirketlerinden geliyor. Çin'in Kowloon eyaletinden bir şirketle Konya Valiliği işbirliği yapıyor. Onlar, Konya'da Ilgın Termik Santrali'ni kuruyor. Konya'ya gelmeden önce buradaki büyük şirketlerden biriyle görüştük. Gelecekte yapacağımız işbirliği konusunda onlarla görüş alışverişinde bulunduk ve genel olarak da mutabık kaldık."

Konya Valiliği ile daha sıkı temaslar kurmak istediklerini, böylece iki ülke ilişkilerini zenginleştirmeyi umduklarını aktaran Yu, "Konya'nın gelenek ve göreneklerini de merak ediyoruz. 17 Aralık'taki Mevlana'yı anma törenlerine katılmak istiyoruz" dedi.

Vali Erol ve Büyükelçi Yu Hongyang, ziyaretin sonunda birbirlerine çeşitli hediyeler takdim etti.