Çocuğunuzu teknoloji bağımlılığından "arkadaşça" kurtarın

Çocuğunuzu teknoloji bağımlılığından "arkadaşça" kurtarın
Çocuğunuzu teknoloji bağımlılığından "arkadaşça" kurtarın
- Antivirüs yazılım firması ESET'in Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Akkoyunlu: - "Çocuğunuzu güzel dille, arkadaşça uyararak teknoloji bağımlılığından kurtarın" - "Çocuklarınıza internet ortamında fotoğraf ve video paylaşımının sakıncalı olduğunu anlatın"

KONYA (AA) - AYŞE ŞENSOY -  Dünya çapında bireysel ve kurumsal kullanıcılar için  güvenlik ürünleri geliştiren ESET'in Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, çocuklarını teknoloji bağımlığından kurtarmak isteyen ailelere, "arkadaşça yaklaşma" önerisinde bulundu.

Akkoyunlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle yaz tatili döneminde çocukların ev yerine sokağa çıkıp oynaması konusunda yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Evde bilgisayar başında zaman geçirmeyi alışkınlık haline getiren çocuğun teknoloji bağımlısı haline gelebildiğini anlatan Akkoyunlu, "Bilgisayar ve internet kullanıcılarına bakıldığı zaman yaş profili epey düşük. Ebeveynlere, özellikle aile koruma uygulaması olan güvenlik yazılımlarını tercih etmesini öneriyoruz. Çünkü bu uygulamalarda bir kerede bütün zararlı içeriğe karşı çocuklarını korumuş oluyorlar. Aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarını takip etmesi gerekiyor" dedi.

- "(Kalk artık) diye kızmayın"

"Çocuklarınıza internet ortamında fotoğraf ve video paylaşımının sakıncalı olduğunu anlatın" diyen Akkoyunlu, şunları kaydetti:

"Çünkü internetteki paylaşımlar kullanıcı tarafından silinmiş olsa bile aslında o bir yerlerde kayıtlı kalıyor ve kötü niyetli insanlar, o fotoğrafları farklı yerlerde kullanabiliyor. Bu yüzden anne ve babalara, çocuklarına internetten fotoğraf ve video paylaşmamasını öğütlemelerini tavsiye ediyoruz. Ayrıca, Çocuklarınızın tatilde 'okulu yok' diye tüm günü bilgisayar başında geçirmesine izin vermeyin. Teknolojik ürünleri belli saatlerde ve aralıklarla kullandırın. Çocuğunuzu güzel dille, arkadaşça uyararak teknoloji bağımlılığından kurtarın. Anne ve babalar çocukları bilgisayar başındayken 'kalk artık' diye kızacağına, yanına oturup 'ne yapıyorsun canım, hadi bugünlük bu kadar yeterli, daha sonra beraber oturup internetten eğlenceli bir şeylere bakarız' gibi cümlelerle yaklaşmalı. Çocuk bu alışkanlığından ancak güzel bir dille uyarılarak, bu durumun sakıncaları anlatılarak kurtarılabilir."