Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiası
- Konya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan lise öğrencisinin avukatları, karara itiraz etti

KONYA (AA) - Bir grup avukat, Konya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan lise öğrencisi ile ilgili karara itiraz etti.

Konya Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan, öğrenci M.E.A'nın avukatı ve CHP Konya İl Başkan Yardımcısı Barış İspir, tutuklamanın Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesi uyarınca gerçekleştiğini söyledi.

İspir, "Tabii burada hukukçu olarak vicdanlarımızı kanatan birçok husus var. Biz bunları tamamen hukuki yollarla adli mercilere intikal ettiriyoruz. Sağ olsunlar İstanbul 'dan da arkadaşlarımız geldi. Hem hukuki destek anlamında hem manevi destek anlamında... Kendimizi hukuksal olarak da daha güçlü hissediyoruz. Bugün tutuklamaya itiraz dilekçemizi veriyoruz. Ümit ediyoruz ki hukuk yerini bulacaktır ve genç arkadaşımız aramıza katılacaktır. O zaman çok daha fazla rahatlayacağız ve mutlu olacağız" diye konuştu.  

Tutuklamanın şekil ve şartlarının belli olduğunu ifade eden İspir, "Bizi asıl rahatsız eden kısım burası. Arkadaşımızın 16 yaşında olması... Suçlu olduğunu varsaysak bile cezasında indirim yapılması hususu... Bunların hiçbiri göz önüne alınmamıştır. Böyle düşünüyoruz. İtirazımızda da bunları dile getirdik. Hukukçu arkadaşlarımız da bu tutuklamadan rahatsızlar. Şuana kadar toplanan imza sayısı 60'ı buldu" dedi.

İspir ve beraberindekiler daha sonra adliyeye girerek itiraz dilekçelerini verdi.

Sosyal medya aracılığıyla örgütlenen Halkçı Liseliler Grubu üyeleri, Kubilay'ın şehit edilişinin 84. yılı dolayısıyla, 23 Aralık Salı günü Gedavet Parkı'nda toplanmış, grup adına açıklama yapan Meram Endüstri Meslek Lisesi 11. sınıf öğrencisi M.E.A. (16), Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla dün polis tarafından okulunda gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.E.A, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.