"Dünyanın nazar boncuğu" eski güzelliğine kavuşuyor

"Dünyanın nazar boncuğu" eski güzelliğine kavuşuyor
"Dünyanın nazar boncuğu" eski güzelliğine kavuşuyor
- Eşsiz güzelliği ile "dünyanın nazar boncuğu" olarak nitelendirilen, göçmen kuşların konakladığı Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü'nün su seviyesi son yağışlarla yükseldi - Kapadokya-Konya-Antalya turizm aksında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan göl, geçen yaz tümüyle kurumasına rağmen eski güzel günlerine dönmeye başladı

KONYA (AA) - ABDULLAH YILDIZ / MİTHAT KORKUSUZ - Eşsiz güzelliği ile "dünyanın nazar boncuğu" olarak nitelendirilen, göçmen kuşların konakladığı Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü'nün su seviyesi son yağışlarla yükseldi.

Antalya ve Konya'dan Kapadokya'ya geçen turistlerin gün batımını seyretmek için ziyaret ettiği göl, geçen yaz tümüyle kurumuştu. Buna rağmen son dönem yağışlarla göl, eski güzel günlerine dönmeye başladı.

Gün batımını seyretmek isteyenlere eşsiz bir manzara sunan Meke Gölü'ndeki su seviyesinin yükselmesi ilçe halkını da sevindirdi.

Karapınar Kaymakamı Ramazan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, volkanik patlamalarla meydana gelen Meke Gölü'nün, Türkiye ve dünyadaki benzerlerinden çok farklı bir güzelliğe sahip olduğunu, Ramsar Sözleşmesi kapsamında da koruma altına alındığını söyledi.

Büyüleyici görünümü nedeniyle "dünyanın nazar boncuğu" olarak nitelendirilen Meke'yi görmek için dünyanın her yerinden ziyaretçinin geldiğini ifade eden Yıldırım gölün, Kapadokya'nın entegre turizm alanında olması nedeniyle de ilgi gördüğünü vurguladı.

Yıldırım, son yıllarda yağışların azalması ve yeraltı sularının çekilmesiyle gölün kurumaya yüz tuttuğunu, bu nedenle de ilginin azaldığını dile getirdi. Gölün güzelliklerinin de kaybolmaya yüz tutmasına üzüldüklerini vurgulayan Yıldırım, son aylardaki yağışların göldeki su seviyesini yükselttiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bu sene yağışların nispeten artmasıyla su seviyesinde yükselme var. Bu durum bizi sevindirdi. Şimdilik Meke Gölü'nü tam anlamıyla kurtaracak seviyede değil. Yağışların devam etmesini bekliyoruz. Geçen yıl hiç su yoktu. Çok daha kötü durumdaydı. Şimdi, az da olsa su görebiliyoruz."