"Dünyanın nazar boncuğu" kuruyor

"Dünyanın nazar boncuğu" kuruyor
"Dünyanın nazar boncuğu" kuruyor
- Konya'da görünümü nedeniyle ''dünyanın nazar boncuğu'' olarak bilinen Meke Gölü, büyük oranda kurudu - TEMA Vakfı Karapınar gönüllü sorumlusu Ceyhan: "Eskiden insanlar göle akın eder, yüzer, piknik yapardı. Ancak şimdi göl kurudu, kokular geliyor"

KONYA (AA) - Konya'nın Karapınar ilçesinde görünümü dolayısıyla ''dünyanın nazar boncuğu'' olarak anılan Meke Gölü'nün büyük oranda kuruduğu bildirildi.

Volkanik patlamayla 5 milyon yıl önce meydana gelen kraterin zamanla suyla dolarak göle dönüşmesiyle oluşan Meke Gölü, yakın zamana kadar büyüleyici manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyordu.

Bundan 15 yıl öncesine kadar 100'e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Meke Gölü'nde su seviyesinin düşmesiyle kuşlar göç ederken, göl de bataklık haline geldi.

TEMA Vakfı Karapınar gönüllü sorumlusu Musa Ceyhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, son yıllarda gerek yağışların azalması gerekse bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden yeraltı sularının çekilmesi sonucu gölün durumunun her geçen yıl daha kötüye gittiğini söyledi.

İlkbahar yağışlarının mevsim normallerinin üzerinde olmasına rağmen, gölün yine de eski halini alamadığını vurgulayan Ceyhan, şunları kaydetti:

"Eskiden insanlar göle akın eder, yüzer, piknik yapardı. Ancak şimdi göl kurudu, kokular geliyor. Eskiden insanların yüzdüğü yerlerde şimdilerde motosiklet ve otomobille geziliyor. Çok üzücü bir durum. Gölün havzası geniş olmadığı için yağmur ve kar sularıyla yeteri kadar beslenemiyor. Gölün en önemli beslenme kaynağı yeraltı suları. O da her yıl azalıyor."


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Beslenme

  ,

  göç

  ,

  kuş

  ,

  kar

  ,

  Yağmur