"Esed ve DAEŞ vahşette yarışıyor"

"Esed ve DAEŞ vahşette yarışıyor"
"Esed ve DAEŞ vahşette yarışıyor"
- Şam Alimler Birliği ve Suriye İslami Meclisi Başkanı Er-Rifai: "Suriye'de Esed'in vahşetiyle DAEŞ'in katliamı aynıdır. Tek farkları üzerindeki kıyafetleri. Esed ve DAEŞ vahşette yarışıyor" - "Suriye'de iki ana unsur var, İran ve DAEŞ. DAEŞ'in operasyon kararlarının alındığı komuta kademesinde, Suriye, Irak ve İran istihbaratı ile batılı devletlerin istihbarat elemanları var"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Şam Alimler Birliği ve Suriye İslami Meclisi Başkanı Usame Er-Rifai, Suriye'de Esed ve DAEŞ'in benzer katliamlar yaptığını belirterek, "Suriye'de Esed'in vahşetiyle DAEŞ'in katliamı aynıdır. Tek farkları üzerindeki kıyafetleri. Esed ve DAEŞ vahşette yarışıyor" dedi.

Er-Rifai, bir konferansa katılmak üzere geldiği Konya'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de iç savaşın çıktığı günden beri ülkedeki muhalif unsurları zulme karşı bir araya getirmeye çalıştıklarını söyledi.

- "Müslümanları aldatıyorlar"

Bu yöndeki çabalarında bazı olumlu neticeler aldıklarını anlatan Er-Rifai, fakat DAEŞ terör örgütünün dengeleri değiştirdiğini vurguladı. Er-Rifai, şöyle devam etti:

"DAEŞ, İslam tarihindeki aşırı uç, harici zihniyettir. Bunlar ki Sahabe-i Kiramı tekfir etmişlerdi. DAEŞ, haricilerin yaptıklarının daha fazlasını yapıyor. Kadınları, çocukları, yaşlıları ve hastaları ayırt etmeksizin katlediyor. Kestikleri başları yol kenarlarına diziyorlar. Katlettikleri insanların başları ile top oynuyorlar. İslam tarihindeki harici zihniyet ile bunlar arasındaki fark, en azından o hariciler yalan söylemiyordu. Yalancı değillerdi, görüşlerinin arkasında duruyorlardı. Şimdiki harici zihniyet hem ehli sünnetin kanını, malını ve namusunu helal görüyor hem de yalan söylüyor. Müslümanları aldatıyorlar, erdem sahibi değiller. Halbuki ehli sünnet uleması Müslümanın Müslüman'a; kanının, canının, malının haram olduğu görüşünde sabit."

- "Ortak özellikleri cehalet"

DAEŞ'in birçok ülkeden, farklı kültür ve milletlerden devşirme bir grup olduğunu dile getiren Er-Rifai, bu kişilerin en dikkat çekici ortak yanını ise "cehalet" kelimesiyle özetliyor. Usame Er-Rifai, DAEŞ militanlarında bilgi ve erdem bulunmadığını belirterek, "Komutanlarının söyledikleri dışında bir şey yapmıyorlar. Bu tekfirci zihniyet Müslüman'ın canının, malının ve namusunun mubah olduğu anlayışına sahip" ifadelerini kullandı.

- "Suriye'de iki ana unsur var, İran ve DAEŞ"

Savaşın başladığı dönemde sadece iki tarafın olduğu Suriye'de, bugün ise çok fazla grubun varlığına işaret eden Er-Rifai, şunları kaydetti:

"Suriye'de iki ana unsur var, İran ve DAEŞ. DAEŞ'in operasyon kararlarının alındığı komuta kademesinde, Suriye, Irak ve İran istihbaratı ile batılı devletlerin istihbarat elemanları var. Operasyon kararlarını bu yapı veriyor. Şu an sahnede Suriye halkı dışında güçler var. Batılı devletler tamamen işin içinde. Suriye halkı üzerinde yoğun baskı kuruluyor ve çeşitli hesaplar yapılıyor. DAEŞ'in müntesipleri ile Beşar Esed'in askerleri arasında hiçbir fark yok. Suriye'de Esed'in vahşetiyle DAEŞ'in katliamı aynıdır. Tek farkları üzerindeki kıyafetleri. Esed ve DAEŞ vahşette yarışıyor."