Filipinler'deki barış süreci

Filipinler'deki barış süreci
Filipinler'deki barış süreci
- Süreçte Bağımsız Denetleme Heyeti üyesi görevini üstlenen İHH Başkan Yardımcısı Oruç, gelinen son aşamayı değerlendirdi: - "Süreç çok önemli bir yere gelmişken çok saçma bir operasyonla barış süreci durma noktasına geldi ama bitmedi, kazanımlar olduğu gibi devam ediyor, yapılan anlaşmalar sürüyor" - "Önümüzdeki günlerde referandum olacak. Bangsamoro Özerk Bölgesi'nin anayasası oylanacak. Bu referandum sonrası özerk bölgenin idaresi Müslümanların elinde olacak. Kimliği kabul edilmiş bir Bangsomoro olacak"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Filipinler'deki barış sürecinde Bağımsız Denetleme Heyeti üyesi görevini üstlenen İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, "Süreç çok önemli bir yere gelmişken çok saçma bir operasyonla barış süreci durma noktasına geldi ama bitmedi, kazanımlar olduğu gibi devam ediyor, yapılan anlaşmalar sürüyor" dedi.

Oruç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filipinler'de yüzyıllardır çatışma ve mücadelenin yaşandığını söyledi. Dünyanın en uzun süren problemlerinden birinin "Moro sorunu" olduğunu belirten Oruç, "Aktörleri değişse de mücadelenin devam ettiği bir süreç var. Son 40 yılda yeni mücadele süreci başladı. Müslümanlar haklarını alamadıkları ve kendi hukuklarına bağlı yaşama engel olunduğu için silahlı mücadele dönemi başlattı. Diğer yandan barış görüşmelerini de devam ettiren anlayışla bugüne kadar gelindi" diye konuştu.

Bu süreçte 40 yılda 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Oruç, barışa dair en önemli adımın 2012 yılında atıldığını söyledi.

Oruç, geçen yıl mart ayında taraflar arasında kapsamlı bir anlaşma imzalandığını hatırlatarak, anlaşmada sürecin gözlemlenebilmesi için Bağımsız Denetleme Heyeti'nin kurulması kararı verildiğini anımsattı.

Bu heyette İHH adına yer aldığını, mart ayının başından beri sürekli bölgeye gittiğini, süreci yakından gözlemlediğini ifade eden Oruç, 2015'in ocak ayına kadar barış sürecinin pozitif seyrettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Müslümanları mutlu edecek bir çerçeve çizilmiş, yol haritası belirlenmişti. İzleme heyeti olarak bizler de buna katkı vermeye çalıştık. En son noktaya gelinmişken bir yol kazası yaşandı. Filipinler Özel Kuvvetleri içindeki bir ekip, bugüne kadar oluşturulmuş bütün mekanizmaları bir tarafa bırakıp, kendi başına  Amerika 'nın sağladığı anlık istihbarata göre, bölgede olduğunu düşündüğü Malezya asıllı bir kişiye operasyon yaptı, o kişi öldürüldü. Bunun yanında 44 özel eğitimli  asker de hayatını kaybetti. Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nden (MİKC) 18 kişi şehit oldu. Suçlu tamamen polis olmasına rağmen bu olayın faturası MİKC'e çıkarılmaya çalışıldı ama Allah'a şükür MİKC bu konuda geri adım atmadı."

- "Kimliği kabul edilmiş bir Bangsomoro olacak" -

Oruç, operasyonun ardından Filipinler hükümetinin muhalefet tarafından köşeye sıkıştırıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Muhalefet bunu kullanıyor. Süreç çok önemli bir yere gelmişken çok saçma bir operasyonla barış süreci durma noktasına geldi. Ama bitmedi, kazanımlar olduğu gibi devam ediyor. Yapılan anlaşmalar sürüyor. MİKC bu konuda sözlerinin arkasında olduğunu söylüyor. Görünen, biraz daha zaman alacak gibi. Önümüzdeki günlerde referandum olacak. Bangsamoro Özerk Bölgesi'nin anayasası oylanacak. Bu referandum sonrası özerk bölgenin idaresi Müslümanların elinde olacak. Kimliği kabul edilmiş bir Bangsomoro olacak. Bir devlette olması gereken birçok özellik, Bansomoro'nun yeni kurduğu özerk yapısı içinde yer alacak."

Referandum sürecinin 2016'da tamamlanacağını dile getiren Oruç, Bangsamoro Temel Yasası'nın Filipinler Kongresi'nde kabul edildiği takdirde eylülden itibaren yeni bir sürecin başlayacağını bildirdi.