Göbek kordonundan kan verildi, hayata ''merhaba'' dedi

Göbek kordonundan kan verildi, hayata ''merhaba'' dedi
Göbek kordonundan kan verildi, hayata ''merhaba'' dedi
- Konya'da, anne karnındayken göbek kordonundan üç milimetre çapındaki damardan 6 kez kan nakli yapılarak yaşaması sağlanan Yunus Emre bebek, dünyada geldi - Prof. Dr. Acar: "Kan hücreleri yıkıldığı için anne karnında zor günler yaşayan ve her an kaybedilme ihtimali bulunan bebeğe kan nakli gerçekleştirdik. Bebeğin durumu gayet iyi"

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Konya'da, kansız kaldığı için göbek kordonunda bulunan üç milimetre çapındaki damardan 6 kez kan nakli yapılan Yunus Emre  bebek, hayata "merhaba" dedi 

Bir çocuk annesi 28 yaşındaki Emine Çankaya, kansızlık sorunu yaşayan ikinci bebeğini 35 haftalık hamileyken anne karnında kaybetti. Bir süre sonra üçüncü hamileliğini yaşayan Çankaya'nın bebeğinde yine kansızlık sorunu olduğu belirlendi. 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar ve ekibi, 24 haftalık olan 600 gramlık bebeğe kan nakli kararı aldı.

Göbek kordonundaki üç milimetre çapındaki damardan 6 kez kan nakli gerçekleştirilen ve Yunus Emre adı verilen bebek, 33 haftalıkken dünyaya geldi.

- Bebeğin sağlık durumu iyi

Prof. Dr. Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalarının daha önce bir bebeğini anne karnındayken kan uyuşmazlığı nedeniyle kaybettiğinden ikinci bebek için vakit kaybetmeden harekete geçtiklerini söyledi.

Bebeğe 24 haftadan sonra belirli aralıklarla anne karnında kan transferi gerçekleştirdiklerini ifade eden Acar, "Sürekli bebeğe giden kanın miktarı ve hızını ölçtük. Kansızlığa bağlı su toplaması mevcuttu. Kan hücreleri yıkıldığı için anne karnında zor günler yaşayan ve her an kaybedilme ihtimali bulunan bebeğe kan nakli gerçekleştirdik. Bebeğin durumu gayet iyi" dedi.

- Bebeğini kaybetme korkusuyla günlerce uykusuz kaldı 

Anne Emine Çankaya ise bir bebeğini kansızlık nedeniyle kaybettiğini, Yunus Emre'yi de kaybetme korkusuyla günlerce uykusuz kaldığını ifade etti. 

Bebeğini sağlıklı şekilde kucağına alacağı günü sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Çankaya, doktorlarının takibiyle mutlu sona ulaştıklarını kaydetti.

Bebeğini ilk gördüğünde kelimelerle anlatamayacağı duygu seline kapıldığını vurgulayan Çankaya, "Tek isteğim evladımı sağlıklı şekilde kucağıma almaktı. Çok şükür, Allah da nasip etti" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Yunus Emre

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  Çankaya