Gölde balıkçı ağlarına su kuşları da takılıyor

Gölde balıkçı ağlarına su kuşları da takılıyor
Gölde balıkçı ağlarına su kuşları da takılıyor
KONYA (AA) - Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan ve tatlı su ürünlerinin avcılığının yapıldığı Beyşehir Gölü'nde balıkçı ağlarına su kuşları da...

KONYA (AA) - Türkiye 'nin en büyük tatlı su gölü olan ve tatlı su ürünlerinin avcılığının yapıldığı Beyşehir Gölü'nde balıkçı ağlarına su kuşları da takılarak telef oluyor.

Beyşehir Gölü'ne kullanılmasına yasaklanmasına rağmen hala serilen ve yasa dışı kaçak avcılıkta da kullanılabilen, "hayalet  ağ" olarak nitelendirilen misina ağlar, aynı zamanda Milli Park olarak koruma altında bulundurulan Beyşehir Gölü'nde yaşam süren su kuşları ve ördekler için de ölüm tehdidi oluşturuyor.

Gölün derinliklerinde bulunan bu ağları fark edemeyerek takılan su kuşları kurtulamayarak bir müddet sonra yaşamlarından oluyor. Beyşehir Gölü'nde bu şekilde çok sayıda su kuşunun telef olduğu belirtiliyor.

Beyşehir Gölü'nü korumakla görevli İlçe Jandarma  Komutanlığı'na bağlı Asayiş Botu'nun göl üzerinde misina ağlara yönelik olarak yaptığı denetim ve kontrollerde de zaman zaman su kuşlarının bu ağlara takıldığı gözleniyor. Jandarma Timlerinin gölden çekerek topladığı ağlarda sık sık görülen telef olmuş su kuşları, bu konuda yaşanan manzarayı gözler önüne seriyor.

Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göldeki atık ağların bölgede yaşam süren yaban hayatını da olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Beyşehir Gölü Milli Parkı'nın Türkiye'nin en büyük milli park alanlarından biri olduğunu ve yılın her dönemi çok sayıda kuş ile göl içerisinde, adalarda ve sazlık kesimlerde su kuşu ve ördeklerine yaşam alanı oluşturduğunu vurgulayan Tan, gölün derinliklerinin, geçmişten günümüze gelen kilometrelerce uzunluğuna sahip atık balıkçı ağlarıyla dolu olduğunu bildirdi.

Son dönemde kullanımı yasaklanan ve hayalet ağ olarak da nitelendirilen misina ağların da su kuşu ve ördekleri için ölüm tehdidi oluşturduğunu anlatan Tan, İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin hayalet ağların gölden toplanması konusunda çok önemli bir görevi icra ettiğini vurguladı. Tan, bu çalışmaları desteklediklerini söyledi.

Tan, Beyşehir Gölü derinliklerinde kapsamlı bir temizlik çalışması yapılması gerektiğini ve tatlı suların bu atık ve kullanılmayan ağlardan arındırılmasını istediklerini belirterek, "Bu ağlar sadece su kuşlarının yaşamını tehdit etmiyor, üzerindeki kurşunlar da gölde kurşun ve ağır metal kirliliğine sebep oluyor" dedi.