Hadim'de 180 bin fidan toprakla buluşuyor

Hadim'de 180 bin fidan toprakla buluşuyor
Hadim'de 180 bin fidan toprakla buluşuyor
KONYA (AA) - Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey Hadim ilçesi Yalınçevre Mahallesinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.Karacabey, Hadim...

KONYA (AA) - Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey Hadim ilçesi Yalınçevre Mahallesinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Karacabey, Hadim Yalınçevre mahallesinde 130 bini asma fidanı ve 50 bini meyveli orman ağacı olan toplamda 180 bin fidanın dikileceği alanı gezdi.

 Karacabey, burada yaptığı açıklamada, projenin Yukarı Göksu Nehri Havzası'nda, orman, mera, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlamak ve gelir getirici faaliyetler ile barajların ekonomik ömürlerini uzatmak gibi amaçları olduğunu belirtti.

 Konya Orman Bölge Müdürlüğü olarak klasik orman çalışmalarından farklı bir çalışma uyguladıklarına dikkati çeken Karacabey, şunları kaydetti:

"Burada sadece orman arazilerinde ağaçlandırma çalışmaları yapmadık. Vatandaşın ziraat arazisi olarak kullandığı, onların tapulu arazilerinde de teras çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmaların karşılığında vatandaştan herhangi bir karşılık talep edilmedi tamamen ücretsizdir. Kırsal kalkınmayı teşvik edici, vatandaşın yerinde, köyünde istihdamını teşvik edici çalışmalar bunlar. Tabii bu çalışmaların en önemli avantajı erozyonu önlemiş olmak. Orman arazilerinde 50 kilometre uzunluğunda teras çalışmaları yaptık.  Bu teraslarda ceviz, badem ve ahlat olmak üzere meyveli orman ağaçlarının fidanlarını diktik. Bu ormanın meyvelerinden Yalınçevreliler faydalanacak."

 


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Ziraat

  ,

  klasik

  ,

  orman

  ,

  Karşılık