İki kardeş ülke semada buluştu

İki kardeş ülke semada buluştu
İki kardeş ülke semada buluştu
- Azerbaycan Hava Kuvvetlerine bağlı 6 savaş uçağı ve 106 personel, Türk Hava Kuvvetlerinin işbirliğinde başlatılan "TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı"na katılmak üzere Konya'ya geldi - Konya 3. Ana Jet Üs Harekat Komutanı Kurmay Albay Abdurrahman Arslan: - "İki kardeş ülkenin, iki kardeşin semada buluşmasını yaşıyoruz" - Azerbaycan Hava Kuvvetleri Harekat Başkanı Albay Elçin Ahundov: - "Hava Kuvvetlerinin ilk yurt dışı tatbikatını Türkiye'de yapıyoruz. Çok heyecanlıydım, uçaklar gelince duramadım. Tarih yazdık"

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Azerbaycan Hava Kuvvetleri uçaklarının yurt dışında katıldıkları ilk tatbikat olan "TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı", Konya'da başladı.

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetlerinin ortaklaşa düzenlediği tatbikat, Konya 3. Ana jet Üs Komutanlığı'nın 400 kilometre derinlik, 300 kilometre genişlikteki  Anadolu Kartalı Hava Sahası'nda icra ediliyor.

- Tatbikata MIG-29 ve F-16'lar katılıyor

Türk Hava Kuvvetlerinin F-16, F-4E 2020, E-7T (HİK) uçakları ve AS-532, UH-1H helikopteri ile katıldığı TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nda, Azerbaycan Hava Kuvvetlerinden ise Rus yapımı MIG-29 ve SU-25 uçakları ile MI-17 helikopteri yer alıyor.

Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin 106 askeri personelinin görev yaptığı tatbikatla, iki ülke arasında karşılıklı uçuş eğitiminin ileri seviyelere taşınması amaçlanıyor.

Uluslararası tatbikat usulleri ve terminolojisinin uygulanacağı TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı'nda, karma hava harekatı konusunda uygulamalı eğitim yapılması planlanıyor. 

Silah sistemleri hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımının hedeflendiği, kolaydan zora doğru işleyen tatbikatta, harekat ortamı jenerik senaryo dahilinde canlandırılıyor.

Tatbikatta; "Muharebe hava devriyesi", "Himaye", "Hava muharebesi", "Yakın hava desteği", "Su üstü unsurlarına karşı hava harekatı" görevleri yerine getiriliyor.

- "Azeri uçakları ilk kez Türkiye'de"

Konya 3. Ana Jet Üs Harekat Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay Abdurrahman Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatbikatın ilk gününde Azeri hava kuvvetlerine ait MIG-29 ve SU-25 tipi 6 savaş uçağının üsse indiğini söyledi.

Tatbikatın başlamasıyla tarihi bir günün yaşandığına dikkati çeken Arslan, "Tarihi günün ikincisini yaşıyoruz. Birincisini eylülde Azerbaycan'da yaşadık. İki kardeş ülkenin, iki kardeşin semada buluşmasını yaşıyoruz. Kardeşlerimiz uçakları ile buraya intikal etti ve 2 Mart'tan 2 Nisan'a kadar sürecek 'TURAZ Şahini 2015 Tatbikatı' başladı" dedi.

Arslan, tatbikatı iki ülke hava kuvvetleri açısından fırsat olarak gördüklerini belirterek, "Onlar bizi orada nasıl karşıladılarsa biz de onları burada aynı şekilde ağırlayacağız. Tatbikatın iki ülke hava kuvvetleri için faydalı olmasını ümit ediyorum. Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçaklar ilk kez Türkiye'ye geliyor. Çok heyecanlıyız, kardeşimizi görmüş kadar sevindik" diye konuştu.

- "Teşekkürler Türkiye"

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Harekat Başkanı Albay Elçin Ahundov ise tatbikatın Türkiye'de yapılmasından dolayı son derece mutlu olduklarını dile getirdi.

Duygularını, "Teşekkürler Türkiye" diyerek ifade eden Ahundov, "Bu sıcak karşılama ve tarih yazdığımız gün için çok teşekkür ediyorum. Hava Kuvvetlerinin ilk yurt dışı tatbikatını Türkiye'de yapıyoruz. Çok heyecanlıydım, uçaklar gelince duramadım. Tarih yazdık" şeklinde konuştu.