Ilgın'da "Çatak" projesi

Ilgın'da "Çatak" projesi
Ilgın'da "Çatak" projesi
KONYA (AA) - Ilgın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı'nın (ÇATAK) 2. aşamasını merkeze bağlı...

KONYA (AA) - Ilgın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı'nın (ÇATAK) 2. aşamasını merkeze bağlı Avdan, Büyükoba ve Olukpınar mahallelerinde hayata geçirdi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Meral Mangır, Ilgın'ın Çatak programına Bakanlar Kurulu kararıyla geçen yıl dahil edildiğini anımsattı.

Geçen yıl sadece Avdan Mahallesinde başlayan projeye bu yıl Büyükoba ve Olukpınar mahallelerinin de ilave edildiğini ifade eden Mangır, programın amacının, toprağın, suyun ve çevrenin korunması olduğuna işaret etti.

Mangır, şunları kaydetti:

"Bu proje üç kategoriden oluşmaktadır. Birinci kategori, anıza ekim, yani anızı parçalamadan yakmadan direk anıza ekim yaptığımızda dekar başına toplam her yıl bir defa verilmek kaydıyla üç yıl 30 lira destek veriyoruz. İkinci kategoriye baktığımızda ise kireçlenmenin önlenmesi ile ilgili, taş toplama gibi bu kategoriden faydalanan çiftçimize ise dekar başına 60 lira destek veriyoruz. Üçüncü kategoriye baktığımızda da iyi tarım, organik tarım, damla sulama tekniklerini yaptığımızda ise yine dekara 135 lira destek veriyoruz."

Ilgın'da bugüne kadar 560 bin 23 dekar arazide projenin uygulandığını ifade eden Mangır, "2014 yılı üretim sezonunda Ilgın'da 23 kişi projeden faydalandı" dedi.

Mangır, bu üç mahallede çalışmaların devam ettiğini, 30 Eylül 'ün proje uygulama son günü olduğunu hatırlattı.