İlk 6'dan direkt Rio-2016'ya

İlk 6'dan direkt Rio-2016'ya
İlk 6'dan direkt Rio-2016'ya
- Dünyanın en iyi 10 tekvandocusundan biri olan Rukiye Yıldırım, WTF sıralamasında ilk 6'ya girip 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na doğrudan gitmeyi hedefliyor - Milli sporcu Yıldırım: - "Katıldığım turnuvalarda derece yapabilirsem olimpiyatlara direkt gitmeyi yüzde 90 garantiliyorum" - "Çok hırslıyım, her gün antrenman yapıyorum"

KONYA (AA) - MUHAMMED BOZTEPE -  Dünya Tekvando Federasyonu'nun (WTF) olimpiyat puanlamasına göre en iyi 10 tekvandocudan biri olan Rukiye Yıldırım, ilk 6 sporcu arasına girerek, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na direkt gitmeyi hedefliyor.

Yıldırım, Dünya Şampiyonası için kamp yaptıkları Konya'da, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Katıldıkları son turnuvalara takım olarak çok iyi hazırlandıklarını dile getiren Yıldırım, 1. Olimpik Kategori Avrupa Şampiyonası'nda takım halinde başarılı olduklarını anımsattı.

Kendisinin de turnuvada Avrupa Şampiyonu olduğunu hatırlatan Yıldırım, altın madalya aldığı için mutlu olduğunu söyledi.

Yıldırım, 1,5 ay sonra Dünya Şampiyonası olduğunu ve hiç durmadan o turnuvaya hazırlandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Rakiplerimin en iyileri Avrupa'daydı. Onları yenerek şampiyon oldum. Burada birinci olmam beni hem motive etti hem de çalışmalarımın güzel gittiğini gösterdi. Şu anda büyük bir özgüvene sahibim. 1,5 ay sonra Dünya Şampiyonası var. Olimpiyatlardan önceki son dünya şampiyonası. İnşallah burada da başarılı olmayı ve bayrağımızı göndere çektirmeyi hedefliyorum."

- "Yüzde 90 garantiliyorum"

Dünya Şampiyonası'nda madalya alması durumunda olimpiyatlara biraz daha yaklaşacağını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Dünyada en iyi 10 tekvandocu arasındayım. İlk 6'sı 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na direkt gidecek. Katıldığım turnuvalarda derece yapabilirsem olimpiyatlara direkt gitmeyi yüzde 90 garantiliyorum. Önümdeki rakiplerimle aramda 40 puan var. Çok hırslıyım, her gün antrenman yapıyorum. İnşallah olimpiyatlara direkt gideceğim. Umarım orada da gerekli özveriyi gösterip, başarılı olurum. Bana inananları mahcup etmem."

- "İlk 6'da yer alması sürpriz olmaz"

  Türkiye  Tekvando Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin de Rukiye Yıldırım'ın teknik ve taktik açıdan en iyi gelişim gösteren sporculardan olduğunu ifade etti.

Milli sporcunun bu yıl katıldığı turnuvaların yüzde 80'inde final oynadığını anlatan Şahin, "Rukiye, adım adım gelişiyor. Olimpiyat için çok umutluyuz. İnşallah başarılı olacak. Önümüzde önemli maçlar var. O müsabakalarda da başarılı dönemler geçirirse ilk 6'da yer alması sürpriz olmaz. İnşallah ilk 6 ya girip, olimpiyatlara dünya seçmelerinden gitme hakkı kazanacağına inanıyorum" diye konuştu.