İran'da Hz. Mevlana konuşuldu

İran'da Hz. Mevlana konuşuldu
İran'da Hz. Mevlana konuşuldu
KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali...

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Temizel, İran'da "Türkiye Üniversitelerinde ve Kütüphanelerinde Fars Dili ve Edebiyatı" başlıklı atölye çalışması gerçekleştirdi.

Sistan-u Beluçistan Üniversitesi Bilimsel Araştırmaları Merkezi'nin katkılarıyla İran'da düzenlenen programda, Doç. Dr. Temizel, İranlı öğretim üyeleri ve öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiği atölye çalışmasında Mevlana'ya ilişkin bilgiler sundu. 

Üniversitenin İmam Reza Salonu'nda bir hafta süren atölye çalışmalarında Temizel, Türkiye üniversitelerindeki Fars Dili ve Edebiyatı bölümleri, Türkiye kütüphanelerindeki Farsça yazma eserler, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü'nün faaliyetleri ve Türkiye'de Mevlana konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Atölye çalışmalarını bir workshop çalışması olarak sunan Doç. Dr. Temizel'in öğretim üyeleri ve öğrencilerle birlikte gerçekleştirdiği etkinlikler İran'ın basın kuruluşlarında geniş yankı uyandırdı.

Workshop çalışmalarının sonunda İran Sistan-u Beluçistan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alireza Bendani, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel başta olmak üzere Mevlana Araştırmaları Enstitüsü'ne ve Enstitü Müdürü Doç. Dr. Ali Temizel'e teşekkür etti.