İranlı akademisyenler SÜ Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü ziyaret etti.

İranlı akademisyenler SÜ Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü ziyaret etti.
İranlı akademisyenler SÜ Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü ziyaret etti.
KONYA (AA) - Şeb-i Arus etkinlikleri dolayısıyla Konya'ya gelen bir grup akademisyen ve Tahran Suruş-i Mevlana Derneği Başkanı Maryam Mousavi, Selçuk...

KONYA (AA) - Şeb-i Arus etkinlikleri dolayısıyla Konya'ya gelen bir grup akademisyen ve Tahran Suruş-i Mevlana Derneği Başkanı Maryam Mousavi, Selçuk Üniversitesi (S.Ü) Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü ziyaret etti.

Edebiyat Fakültesi'nde, Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Temizel, Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Taşdelen, bölüm asistanları, araştırma görevlileri ve bölüm öğrencilerinin de katılımıyla bilimsel bir toplantı gerçekleştirildi.

Mousavi, burada yaptığı konuşmada, Mevlana'nın eserlerinin ve fikirlerinin Türkiye ve İran için ortak paydaş olduğunu söyledi.

Meşhed Firdevsi Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Amir Elhami ise Farsça Grameri, ünlü Fars şairi Firdevsi ve Mevlana hakkında bilgi verdi.

Dünyada birçok düşüncenin zamanla eskidiğini ve önemini yitirdiğini ifade eden Elhami, "Mevlana'nın eserleri ve düşünceleri 800 yıldan beri günden güne yenilenerek kendisini koruyor" dedi.

Şiraz Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Mahdi Kompani de Mevlana'nın tüm dünyadaki etkisini ve önemini belirtti. Kompani, batılı Mevlana Araştırmacıları R. A. Nicholson, H. Ritter, F. Meier'den örnekler vererek Mevlana'nın Mesnevi'sinden ve Divan'ından şiirler okudu.

Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Temizel ise Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün 1990 yılından beri aktif olduğunu ve şuanda da lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapıldığını ve yaklaşık 160 öğrencinin bölümde kayıtlı olduğunu dile getirdi.

Konuşmalardan sonra İranlı grup, fakülte öğretim elemanları ve öğrencilerini bir düğün salonunda düzenledikleri İranlı sanatçı Mohammad Motamadi'nin İran Klasik Müziği konserine de davet etti.