İşleri artan terziler eleman sıkıntısı çekiyor

İşleri artan terziler eleman sıkıntısı çekiyor
İşleri artan terziler eleman sıkıntısı çekiyor
- Konya'da işleri açılan ve meslekte çırak bulmakta zorlanan terziler, meslek okullarında terzilik bölümleri ya da bağımsız terzilik okulu açılmasını istiyor

KONYA (AA) - Konya Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Aziz Güleç, mesleğin eski parlak günlerine geri dönmeye başladığını fakat eleman sıkıntısı yaşadıklarını belirtti.

Güleç, yaptığı açıklamada, terzilik mesleğinde eleman sıkıntısı çektiklerini vurgulayarak, meslek liselerinde ya da üniversitelerde bu meslekle ilgili bölümler açılmasını istedi.

Bağımsız bir terzilik okulu açılmasını da talep ettiklerine işaret eden Güleç, şunları kaydetti:

"Konfeksiyon giyiminden dönüşlerin olması nedeniyle şu anda terzilik mesleğinde talepler artmaktadır. Çünkü eskiden hazır giyime yönelenler şimdi terziliğe geri dönmeye başladılar. Terzilerin işlerinin bundan sonra daha iyiye gideceğini düşünüyorum. İşler iyi gitmesine rağmen müthiş bir eleman sıkıntısı yaşanmaktadır. Eğitim sistemindeki sıkıntılar terzilikte eleman bulma sıkıntılarını da beraberinde getirdi. Mesela benim yanımda daha önceden 8-9 eleman çalışırken şimdi ise sadece 2 kişi var."

Üniversitelerde ve liselerde terzilik bölümlerinin açılması ya da bağımsız terzilik okulunun hayata geçirilmesi için çeşitli girişimlerde bulunduklarını aktaran Güleç, açıklamasında, "Terzilik ile ilgili okulların açılmasını talep ediyoruz. En azından meslek liselerinde ya da üniversitelerde bir bölüm olarak açılırsa, çok daha iyi elemanlar yetiştirilebilir. Böylece terzilik mesleğinden evine ekmek götürenlerin sayısı artar. Bu vesile ile hem vatandaş hem de devletimiz kazanır. Onun için Konya milletvekillerimizden ve yetkililerden terzilik okulu açılması konusunda destek talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  eğitim

  ,

  ekmek