İSO listesinde 24 Konyalı firma yer aldı

İSO listesinde 24 Konyalı firma yer aldı
İSO listesinde 24 Konyalı firma yer aldı
KONYA (AA) -  İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı ilk ve ikinci listede 24 Konya firması yer alıyor.Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin...

KONYA (AA) -   İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı ilk ve ikinci listede 24 Konya firması yer alıyor.

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, İSO açıkladığı ilk 500 firma içerisinde 10, ikinci 500 listesinde de 14 Konya firmasının bulunulduğunu söyledi.

Konya'nın ilk bin içerisinde 24 firma ile temsil edilmesinin üretimden gelen ekonomik gücünü göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Çevik, "Bu başarı Konya olarak, Türkiye 'yi bölge coğrafyayı doyurma, aynı zamanda bir sanayi, turizm ve ticaret şehri olma kararlılığımızın bir göstergesidir." dedi.

Çevik, Konyalı 24 firmadan 14 tanesinin tarım ve tarıma dayalı sanayi kuruluşu olmasının, Konya için, tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Son on yılda Dünya 'da gelirler yüzde 33 artarken, tarım ürünleri fiyatları yüzde 176 arttı. Yani gelecek dönemde dünyada tarımla uğraşan ülkeler ön plana çıkacaklar. Alt yapı sorunları çözülmüş KOP Bölgesi tarımsal üretimiyle, sanayiye de ticarete de en büyük kaynak olmaya devam edecektir. Nüfusunun çoğunun geçimini tarım ve tarıma dayalı sanayiden kazandığı Konya, ülkemizde olduğu kadar yakın ülkeler arasında da önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Suyla buluşturulacak bir Konya Ovası, üretim kapasitesiyle bunların sanayi ürünü olarak ihracında da önemli bir merkez olacaktır ."