İSO'nun "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırması

İSO'nun "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırması
İSO'nun "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırması
- MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek: - "Konya, geçtiğimiz yıla göre toplamda bir firma kayıp yaşadı. Gerek reel sektörün temsilcileri olarak gerekse de bir Konyalı olarak bu kaybın önümüzdeki yıllarda sürmemesi en büyük arzumuzdur"

KONYA (AA) - MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, "Konya, geçtiğimiz yıla göre toplamda bir firma kayıp yaşadı. Gerek reel sektörün temsilcileri olarak gerekse de bir Konyalı olarak bu kaybın önümüzdeki yıllarda sürmemesi en büyük arzumuzdur" dedi.

Şimşek, yaptığı açıklamada,  İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye 'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 14 firma ile yer alan Konya'nın, İSO ilk 1000 sıralamasında ise 24 firma ile temsil edildiğini belirtti.

"Konya, geçtiğimiz yıla göre toplamda bir firma kayıp yaşadı. Gerek reel sektörün temsilcileri olarak gerekse de bir Konyalı olarak bu kaybın önümüzdeki yıllarda sürmemesi en büyük arzumuzdur" diyen Şimşek, İSO ilk 1000 sıralamasında yaşanan kaybın Konyalı sanayiciler üzerinde herhangi bir moral bozukluğuna yol açmadan kalındığı yerden daha fazla üreterek devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu sonucun, 2023 hedeflerine giden yolda daha fazla çalışmaları gerektiğini gösterdiğine işaret eden Şimşek, şöyle devam etti:

"Bu aşamada sanayicisinden mühendisine, ustasından işçisine Konya'yı oluşturan herkese daha büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler Konya sanayisinin bunu başarabilecek güce ve altyapıya sahip olduğuna inanıyor, bu doğrultuda elimizi taşın altına koymaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğimizi özellikle belirtmek istiyoruz. Açıklanan İSO 1000 sıralamasında Konya merkezli 24 firmanın 14'ünün MÜSİAD Konya Şubesi üyesi firmalar olması bizlere ayrıca gurur veriyor."

- "Gündemimizin yeniden ekonomi olması gerekmektedir"

Şimşek, dünyada ve Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada meydana gelen karışıklıkların Konya sanayisini olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan olumsuz gelişmeler, sanayicilerimizi yeni yatırımlar ve ihracat yapma noktasında tedirgin etmektedir. Konya olarak ihracatımızda ilk sıralarda yer alan Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıkların son bulması en büyük temennimizdir. Bunun yanı sıra hemen yanı başımızda yer alan Suriye'de ve dünya üzerinde devam eden savaş ve kaos ortamı bir an önce son bulmalı. 7 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarına göre bir an önce hükümet kurma çalışmalarının tamamlanması ve gündemimizin yeniden ekonomi olması gerekmektedir. Uzun yıllardır yakalanan istikrar ve güven ortamının devamı için belirsizliğin son bulması ve yeni sanayi politikaları ile sanayicinin elinin güçlendirilmesi ülkemizin geleceği açısından hayati öneme sahiptir."