Kaçak avcılar suçüstü yakalandı

- Konya'nın Kulu ilçesinde yasa dışı avcılık yaptığı belirlenen 2'si Suriye uyruklu 5 kişi suçüstü yakalandı - Şüphelilerden 4'ü, polis merkezine götürülürken gece karanlığından faydalanarak kaçtı - Ele geçirilen farklı türlerdeki 41 kuş ise doğaya bırakıldı

KONYA (AA) - Kulu'da yasa dışı avcılık yaparken yakalanan 2'si Suriye uyruklu 5 kişiden 4'ü görevlilerin elinden kaçtı. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ekipleri, Kulu ilçesinde yasa dışı avlanan kişiler olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Polis ekipleriyle ihbarda belirtilen bölgeye ulaşan görevliler, 2'si Suriye uyruklu 5 kişiyi suçüstü yakaladı.

Şüphelilerle 2 kızıl şahin, 3 atmaca, 2 tepeli toygar ve 34 güvercin ele geçirildi. Şüphelilerden 4'ü, işlem yapılmak üzere polis merkezine götürülürken gece karanlığından faydalanarak kaçtı.

Ayakları iple bağlanan ve gözleri bantlanan kuşlar, ekiplerce Konya-Aksaray karayolu kenarındaki bir bölgede doğaya bırakıldı.

Orman Muhafaza Memuru Nebih Altıntaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkemizin biyolojik açıdan zengin olduğunu belirtti. 

Bu varlığa sahip çıkılması gerektiğini, halkın da bu konuda duyarlı olması gerektiğini ifade eden Altıntaş "Bu kuşlar korunması gereken kuşlardır. Canlı veya ölü olarak ele geçirilmesi kesinlikle yasaktır" dedi.