Kapalı teknikle yapılan pankreas kanseri ameliyatı umut oldu

Kapalı teknikle yapılan pankreas kanseri ameliyatı umut oldu
Kapalı teknikle yapılan pankreas kanseri ameliyatı umut oldu
- SÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde kapalı teknikle yapılan pankreas kanseri ameliyatı ile 79 yaşındaki Hatice Kaya'nın pankreas başındaki tümörü tamamen temizlenerek sağlığına kavuştu

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kapalı teknikle yapılan pankreas kanseri ameliyatı ile 79 yaşındaki Hatice Kaya'nın pankreas başındaki tümörü tamamen temizlenerek sağlığına kavuştu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Genel Cerrahi Kliniğinde Prof. Dr. Mustafa Şahin, Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ve Uzm. Dr. İlhan Ece tarafından başarıyla gerçekleştirilen kapalı teknikle yapılan pankreas kanseri hastalar için yeni umut oldu.

Vücutta sadece minik izler bırakan bu teknik, 79 yaşındaki Hatice Kaya'ya uygulandı. Pankreas başındaki tümörü laporoskopik yöntemle tamamen temizlenen Kaya, ameliyatın üzerinden 6 gün geçmesine rağmen hızla iyileşme sürecine girdi. Yapılan son tetkik sonuçları da olumlu gelen hasta, taburcu olabilecek duruma geldi. 

Ameliyat hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, hastanın son bir ay içerisinde aşırı kilo kaybı şikayetiyle geldiğine işaret ederek, bunun pankreas kanserinin tipik özelliği olduğuna işaret etti.

Yaptıkları incelemelerde pankreas başı tümürü olduğunu tespit ettiklerini anlatan Şahin, şu bilgileri verdi:

"Tümörün bulunduğu yer 12 parmak bağırsağı, mide, safra kanalı hepsinin bir arada olduğu sindirim sisteminin beş yol ağzı gibidir. Bütün enzimler, bütün gıdalar, mide salgısı burada bir araya gelir. İşte biz de kapalı yöntemle hastanın vücuduna küçük demir çubuklar yardımıyla farklı noktalardan giriş yaparak o bölgedeki tümörü temizledik. Ameliyat esnasında görüntülemek için birkaç monitör kullandık. Özellikle damar mühürleme yöntemlerini kullandık ki bu cerrahinin bundan sonraki tarihini ve sürecini değiştirecek bir yöntem . Bunun da ötesinde bağırsakların devamlılığın sağlanmasında pankreas dokusu ve yine bağırsak arasındaki devamlılığın sağlanmasında kullandığımız özel dikiş koyucu stapler yöntemleri var. Bunlar bize büyük avantaj sağladı."

Şahin, ameliyat sonrasında hastanın durumunda çok hızlı bir düzelme ve iyileşme şansı olduğuna vurgu yaparak, yüksek çözünürlüklü görüntüleme altında tümörün temizlenmesinin çok daha kolay olduğunu bildirdi.

Ameliyat sonrası  sağlığına kavuşan 79 yaşındaki Hatice Kaya ise ameliyatın çok başarılı geçtiğini, kendisini oldukça iyi hissettiğini belirterek, ameliyatı gerçekleştiren hekimlere teşekkür etti.