Karapına'da "Sanat, Sanat Eseri ve İzleyeci Üçgeni" konferansı

Karapına'da "Sanat, Sanat Eseri ve İzleyeci Üçgeni" konferansı
Karapına'da "Sanat, Sanat Eseri ve İzleyeci Üçgeni" konferansı
KONYA (AA) - Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü tarafından "Sanat, Sanat Eseri ve İzleyici Üçgeni" konulu konferans düzenledi.Prof....

KONYA (AA) - Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü tarafından " Sanat , Sanat Eseri ve İzleyici Üçgeni" konulu konferans düzenledi.

Prof. Dr. Ahmet Kesik konferans salonundaki programa konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Elmas katıldı.

Sanat ve sanat eserleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Elmas, sanatçı bir eser ortaya koyarken onun bir izleyicisi veya yaptıklarını alkışlayacak insanların olması gerektiğine dikkat çekti.

Sanatçının bulunduğu çağın aydını olduğunu belirten Prof. Dr. Elmas, şunları kaydetti:

"Sanatçının, diğer insanların görmediklerini gören duymadıklarını duyan, hissetmediklerini hisseden ve bu duygularını bir çatı altında birleştirerek kendi özgün eserlerini üreten kişidir. Sanatçıyı diğer insanlardan bakması, görmesi, algılaması ve yansıtması ile farklı kılar. Sanatçı özgür olmak ister. Sadece boyayan çizen değil, düşünen bir varlık olarak arzuladığı her konuyu ele alıp tuvaline yansıtabilmelidir. Aksi halde ortaya çıkan eserin sanat eseri olup olmadığı tartışılır."