Karapınar'da "Sentetik Esrar Bağımlılığı" konferansı

Karapınar'da "Sentetik Esrar Bağımlılığı" konferansı
Karapınar'da "Sentetik Esrar Bağımlılığı" konferansı
KONYA (AA) - Karapınar İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından, "Sentetik Esrar Bağımlılığı" konusunda konferans düzenlendi.Konya Eğitim ve Araştırma...

KONYA (AA) - Karapınar İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından, "Sentetik Esrar Bağımlılığı" konusunda konferans düzenlendi.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Psikiyatri Dr. Başak Demirel, Karapınar Kültür Merkezi'ndeki konferansta, madde bağımlılığın son yıllarda artış gösterdiğini bu konuda bilinçli hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Madde bağımlılığına farkındalık oluşturmak için çok çalışmak gerektiğini belirten Demirel, madde bağımlığının tedavisinde en önemli aşamanın, bağımlılığa giden yolu engellemek olduğunu ifade etti.

Tedavide 1 yıllık bağımlılıkla 10 yıllık bağımlılığın aynı olmadığına işaret eden Demirel, şunları kaydetti:

"Madde bağımlılığının nedenleri arasında 'merak' ilk sırada yer alıyor. Çocuğun madde kullandığını anlamak için fiziksel ve davranış değişiklikleri göze çarpar. Uykusuzluk, konuşma zorluğu, sarhoşluk hali, gözlerde kanlanma, kimi zaman neşeli kimi zaman saldırgan olma, aşırı para harcama ve başarısında düşüşler meydana gelir. Madde bağımlılığı, maddelerin alınması sürecinde ortaya çıkan bedensel ruhsal ya da sosyal sorunlara karşın madde alımının devam etmesidir. Maddelerin kullanımının çoğunluğu alkol ve sigara tüketimdir. Sigara dünyada en fazla ölüme sebep olan maddedir ancak bununla ilgili farkındalık oluşturulamadı. Alkol ve sigara gençlerin maddeye yönelmesine sebep olur."