Kıraç topraklar lavanta kokmaya başladı

Kıraç topraklar lavanta kokmaya başladı
Kıraç topraklar lavanta kokmaya başladı
- Konya'nın Hüyük ilçesinde sulanamadığı için hububatta verim alınamayan kıraç alanlarda yapılan lavanta üretiminden başarılı sonuçlar elde edildi - Hüyük Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Doğan: - "Kıraç alanlarda alternatif olması açısından lavanta yetiştirmeyi denedik ve başarılı neticeler aldık. Amacımız, buradaki insanımızın sosyal refahını daha da artırabilmek"

KONYA (AA) - ABDULHAMİT YAŞAR - Konya'nın Hüyük ilçesinde sulanamayan verimsiz alanlarda yapılan lavanta üretiminden başarılı sonuçlar alındı. Çalışmayla, kıraç alanlar artık lavanta kokmaya başladı. 

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kıraç alanlarda geçen yıl deneme ekimine başlanan lavantaların çiçek açtığını söyledi.

Deneme ekimlerinin başarılı sonuç vermesi üzerine, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün bu yıl 80 dekarlık alanda daha çiçeği toprakla buluşturduğunu belirten Doğan, "Bundan sonra Hüyük'e bağlı Çamlıca mahallemizde çok daha rahat lavanta yetiştiriciliği yapacağız" dedi.

Sulanma imkanı olmayan, verimsiz kıraç alanların "lavanta vadisi"ne dönüşeceğini anlatan Doğan, "Daha önce bölgede hububat ekiliyordu. Ancak su olmadığından arpa ve buğdayda verim alınamıyordu. Alternatif olması açısından lavanta yetiştirmeyi denedik ve başarılı neticeler aldık. Amacımız, buradaki insanımızın sosyal refahını daha da artırabilmek" diye konuştu.

Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin ile yaptıkları inceleme sonucu bitki gelişiminin gayet iyi düzeyde olduğunu gördüklerini kaydeden Doğan, "Kökte 100 ile 150 arası çiçek vermiş durumda. Bu, önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek ve hasat edilebilir duruma gelecek" ifadelerini kullandı.

Lavantanın, toprakla buluşturulduktan sonra 25-30 yıl hasadının yapılabildiğine işaret eden Doğan, bitkinin kozmetik ve ilaç sanayisi gibi alanlarda kullanıldığını bildirdi.

- "Arıcılık da gelişecek"

Doğan, lavanta üretiminin bölgede yaygınlaşmasıyla arıcılığın da gelişeceğini söyledi.

Kekik ve gevenin yaygın olduğu çevrede, bitkisel zenginliğe lavantanın da eklenmesiyle üretilen balın ekonomik değerinin daha da artacağını vurgulayan Doğan, "Lavanta vadisi oluşumunun burada arıcılığa da ciddi katkılar sağlayacağını ümit ediyoruz" dedi.

Doğan, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün diğer bazı ilçelerde de lavanta üretimi başlatılması için hazırlık yaptığını, çalışmalar tamamlandığında Konya Ovası'nın kıraç birçok bölgesinde ekonomik değeri yüksek bitkinin üretiminin sağlanacağını kaydetti.