Konya Ekonomi Ödülleri

Konya Ekonomi Ödülleri
Konya Ekonomi Ödülleri
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "Biz milli uydu, milli savaş uçağı, milli yüksek hızlı tren dedikçe birileri rahatsız oluyor. İçeride de dışarıda da rahatsız oluyorlar. Ülkemizin istikrarını bozmak istiyorlar" - "Türkiye bu alanda çok önemli bir sürece girdi. Bu ülkenin ne kadar kronik sorunu varsa, teker teker çözdük, inşallah bu terör problemini de çözüm süreciyle birlikte çözeceğiz. Önemli bir noktaya geldik" - "Biz o bölge halkıyla kucaklaşmak, kaynaşmak istiyoruz. O bölgenin de Türkiye'de gelişmiş bölgeler arasında olmasını istiyoruz"

KONYA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Biz milli uydu, milli savaş uçağı, milli yüksek hızlı tren dedikçe birileri rahatsız oluyor. İçeride de dışarıda da rahatsız oluyorlar. Ülkemizin istikrarını bozmak istiyorlar" dedi.

Bakan Elvan, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Konya İl Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ticaret Odası'nın bir otelde ortaklaşa düzenlediği Konya Ekonomi Ödülleri programında yaptığı konuşmada, son 12 yılda hizmetler sektörüyle büyük atılım gerçekleştirildiğini söyledi.

AK Parti hükümetlerine yüksek güven duyulduğunu ifade eden Elvan, 13 yıl önce sanayicilerin, ayakta kalabilmenin çaresini aradığını söyledi.

Bugün milletiyle bütünleşmiş olan AK Parti hükümetlerine güvenen, inanan, AK Parti hükümetlerinin ülkenin önünü açtığı gören iş adamları olduğunu dile getiren Elvan, "Bugün Konyalı 'ben 2023 yılında 15 milyar dolarlık ihracat yapmak istiyorum, bu hedefe ulaşmak istiyorum' diyor. Bir ülkenin gelişmesi, kalkınması ancak ve ancak tüm hükümetlerinin ve milletinin ortaya konan hedeflere odaklanmasıyla hedef doğrultusunda hareket etmesiyle mümkün olur" diye konuştu.

- "Ülkemizin istikrarını bozmak istiyorlar"

Ülkede istikrarı, güveni sağlayan bir hükümet olduğunu aktaran Elvan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin gelişmesinden, güçlenmesinden içeride ve dışarıda rahatsız olanlar var. Bunlara karşı mücadelemiz devam edecek. Milletimizin desteği sürdükçe Türkiye güçlenecek, dünyada söz sahibi ülkelerden biri olacak. Biz milli uydu, milli savaş uçağı, milli yüksek hızlı tren dedikçe birileri rahatsız oluyor. İçeride de dışarıda da rahatsız oluyorlar. Ülkemizin istikrarını bozmak istiyorlar. Yıllarca bu ülkede kronik hale gelmiş ne kadar sorun varsa bu sorunların üstesinden teker teker geldik. Bu sorunlara ilave olarak inanılmaz altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Bu gelişmeler kolay olmadı, rahatsız olanlar var. Sizin güçlü desteğiniz sürdükçe hiç kimse ne hükümetimizde ne milletimize ne de ülkemize hiç bir şey yapamaz. Biz büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz." 

Bakan Elvan, 2002 yılı öncesi aylarca toplanamayan Bakanlar Kurulu, birbirleriyle Bakanlar Kurulunda kavga eden üç farklı koalisyonun olduğunu, çözüm sürecine yönelik kendilerine karşı muhalefet yapmaya çalışan Milliyetçi Hareket Partisi 'nin o dönemde Türkiye'yi batırdığını söyledi.

Bugün onların hiçbir şekilde konuşmaya hakkı olmadığını ifade eden Elvan, "Milliyetçilik AK Parti'nin yaptığı gibidir. Gerçek milliyetçi arıyorsanız AK Parti'ye geleceksiniz. Bu ülkenin kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlıyorsanız o zaman siz gerçek anlamda milliyetçisiniz demektir" dedi.

- Çözüm süreci

Çözüm sürecine de değinen Elvan, şöyle devam etti:

"Türkiye bu alanda çok önemli bir sürece girdi. Bu ülkenin ne kadar kronik sorunu varsa teker teker çözdük, inşallah bu terör problemini de çözüm süreciyle birlikte çözeceğiz. Önemli bir noktaya geldik. Biz insanların birbirleriyle kardeşçe yaşamasını, kucaklaşmasını, dayanışma içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Birlik bütünlük içerisinde olmalarını istiyoruz. Bizim arzumuz, temennimiz bu. O gençlerin bu ülkenin kalkınmasında çalışmasını istiyoruz, o gençlerin hiçbir zaman araçları, dükkanları yakmasını, evlere molotof kokteyli atmasını istemiyoruz. Biz o gençlerin yine Türkiye'ye hizmet etmesini istiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı olarak o bölgeyi baştan aşağı bölünmüş yollarla donattık. Güneydoğu Anadolu Projesi çerçevesinde inanılmaz altyapı yatırımları, sulama yatırımları yaptık. O bölgenin kalkınması gelişmesi için imkanları seferber ettik. Biz o bölge halkıyla kucaklaşmak, kaynaşmak istiyoruz. O bölgenin de Türkiye'de gelişmiş bölgeler arasında olmasını istiyoruz. Bundan niye rahatsız oluyorsun. Biz bugünlere kolay gelmedik. 12-13 yıldan beri vesayetçilerle mücadele ettik. Dış odaklarla onların iç mihraklarıyla mücadele ettik. Her seferinde de sizlerin güçlü destekleriyle de başarılı olduk. Bundan sonra da olacağız inşallah." 

- Seçimler

Önümüzdeki seçimlerin ülkenin geleceği, istikrarı için kritik olduğunu ifade eden Elvan, bu ülkeyi seven her bir kişinin seçimlerde son derece dikkatli, temkinli, bu ülkenin hayrına olacak mücadeleyi yapması gerektiğini bildirdi.

"Bir tarafta bu ülkeyi karıştırmak isteyen HDP, diğer tarafta 40 yıl, 50 yıl öncesine kafa yapısına ait, kendisini hiçbir zaman geliştirememiş, çağdaş demokrasilere ayak uyduramamış, vesayetçi zihniyete sahip, hep vesayet odaklarının güdümünde yürümüş bir Cumhuriyet Halk Partisi . Bunlarla Türkiye ileri gidemez" diyen Elvan, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi dünyada söz sahibi yapmak istiyorsak, Türkiye'yi dünyada daha güçlü bir konuma getirmek istiyorsak  anayasa değişikliği yapabilecek bir çoğunlukla bize destek vermeniz gerekiyor. Halen 12 Eylül darbesinin anayasasıyla devam ediyoruz. O anayasa artık dar geliyor. Siz koşuyorsunuz, hükümetimiz koşuyor, muhalefet kaplumbağa hızıyla yürüyor. O dar kapsamlı anayasayla bu ülkeyi ileriye doğru götürmeye çalışıyoruz. Zorlanıyoruz. Önümüzü açacaksınız. Bize güçlü desteği vereceksiniz ki biz anayasa değişikliğini yapacağız, bu ülkenin önüne açacağız. Allah'a çok şükür 12-13 yıldır istikrarımız, gücümüz devam ediyor ama önümüzü açmanız gerekiyor." 

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de kurumlar adına konuşma yaptı. Programda, 10 dalda 78 ödül verildi.