Konya içme suyuna kavuşuyor

Konya içme suyuna kavuşuyor
Konya içme suyuna kavuşuyor
- Mavi Tünel'den Konya'ya içme suyu verilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı

KONYA (AA) -  Konya'nın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla Mavi Tünel'den Konya'ya içme suyu verilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Aktürek, 2016 yılının başından itibaren akmaya başlayacak olan suyun, Göksu Nehri'nden Akdeniz'e dökülen pınarların suyu olduğunu belirterek tadı, kokusu ve yumuşaklığının tatlı su kalitesinde olacağını kaydetti.

Protokol kapsamında DSİ tarafından gerçekleştirilen isale hatları, içme suyu arıtma tesisi ve pompa istasyonu yapımlarının bedelinin KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödeneceğini belirten Başkan Akyürek, "KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Antalya Çevre Yolu ile p3 Hasanköy hattı, Harmancık Mahallesi Antalya Çevre Yolu güzergahından başlanmıştır. İsale hattı ile Mavi Tünel hattının 1. kısım entegre çalışmaları Genel Müdürlüğümüz tarafından 2015 yılı sonu itibari ile tamamlanacaktır" dedi.

Konya'nın yanı sıra Çumra ilçe merkezinin de faydalanacağı proje kapsamında 121 bin 897 metre uzunluğunda çelik ve duktil boru döşeneceğini ifade eden Başkan Akyürek, proje ile aynı zamanda Çumra ilçe merkezi ile bazı mahallelerine de su verileceğini belirtti.

Mavi Tünel'de yapımı devam eden bağlantı çalışmaları Aralık ayında sona erecek. Konya'nın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projenin tamamı ise 2016 yılı sonunda tamamlanacak.