Konya-Karaman Bölge Planı onaylandı

Konya-Karaman Bölge Planı onaylandı
Konya-Karaman Bölge Planı onaylandı
- Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından Konya-Karaman bölgesi için hazırlanan 10 yıllık bölge planının, Başbakan Davutoğlu başkanlığında oluşturulan kurulca onaylandığı bildirildi

KONYA (AA) - Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından hazırlanan ve 10 yıllık dönemi kapsayan Bölge Planı'nın, Başbakan Ahmet Davutoğlu  başkanlığında toplanan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu tarafından onaylandığı belirtildi.

MEVKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Konya ve Karaman'ın geleceği adına ortak yol haritasının ortaya konulduğu planda, 7 farklı temel amaç ve bu amaçlar doğrultusunda birçok hedef belirlendi.

Planda, bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması amacıyla başta kırsal olmak üzere eğitim , sağlık gibi hizmetlerde etkinliği artırmak, tarımda istihdam kayıplarını en aza indirmek ve geleceğini tarımda aramayan nüfusu başka iş kollarında istihdam etmek gibi hedefler bulunuyor.

MEVKA'dan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Konya-Karaman 2014-2023 Bölge Planı, tarıma alternatif olarak çeşitlenen ekonomik faaliyetler ile kırsaldaki potansiyeli harekete geçirerek bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasını hedefleniyor. Böylece hem artan gelirle kırsalda yaşayan kesimin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve kentlere olan göç taleplerinin azaltılması sağlanmış olacak hem de tarımın sınırlı doğal kaynaklar üzerindeki baskısı azaltarak çevresel sürdürülebilirliği artacak. Onaylanan bölge planı bölgenin mevcut mekansal gelişme eğilimlerine alternatif olarak kurgulanan ve bölge içindeki yerleşim yerlerine farklı müdahale biçimlerini içeren çok merkezli ve dengeli örgütlenme politikasını da içeriyor."