Konya Kitap Günleri açıldı

Konya Kitap Günleri açıldı
Konya Kitap Günleri açıldı
KONYA (AA) - Konya Büyükşehir Belediyesinin her yıl düzenlediği Konya Kitap Günleri, 157 yayınevinin katılımıyla açıldı.Şehir Meydanı'nda gerçekleşen...

KONYA (AA) - Konya Büyükşehir Belediyesinin her yıl düzenlediği Konya Kitap Günleri, 157 yayınevinin katılımıyla açıldı.

Şehir Meydanı'nda gerçekleşen açılış programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın her yönüyle bir büyükşehir olduğunu, 21. yüzyılda da örnek bir şehir olma misyonu taşıdığını söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinde kitap okuma oranları yüksek iken Türkiye 'de düşük olmasından üzüntü duyduklarını ifade eden Akyürek, "Bizim medeniyetimiz aslında kitaplı bir medeniyet olarak anılır. Kitap en çok bize yakışır. Kitapla yeniden buluşalım, yeniden tanışalım" dedi.

Konya'nın sadece fiziki yatırımlarla değil, en başta kitapla, değerler eğitimiyle, kültürle anılması gerektiğini kaydeden Akyürek, toplumun tüm kesimlerini 7 Aralık'a kadar Şehir Meydanı'nda açık kalacak Konya Kitap Günleri'nde kitapla buluşmaya davet etti.

AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez ise bilginin elde edilmesinin ancak kitapla olacağını, medeniyetleri kütüphaneleri en güçlü, ilim sahipleri en çok olan milletlerin kurduğunu dile getirdi.

Konya'da kitap okuma bilincinin yaygınlaştırmasını temenni eden Üzülmez, Konya Kitap Günleri'nin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Konya Kitap Günleri'nin açılışını yaparak stantları gezdi.

157 yayınevinin katılımıyla açılan ve imza günü, söyleşi gibi çok sayıda etkinliğin gerçekleştirileceği Konya Kitap Günleri, 7 Aralık akşamına kadar 10.00-21.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.