Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü:

Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü:
Konya Sanayi Odası Başkanı Kütükcü:
- "Konya ihracatında ilk sırada yer alan makine ve aksamları sektörü, son 10 yılda ihracatını 5,1 kat artırarak, 55 milyon 400 bin dolardan 283 milyon dolara taşıdı. Taşıt araçları ve yan sanayi sektörümüz son 10 yılda ihracatını 4,1 kat artırarak, 69 milyon 500 bin dolardan 287 milyon 400 bin dolara ulaştırdı" - "Sanayicilerimiz, geçtiğimiz 10 yılda başarı hikayeleri yazdı. Yeni başarı hikayeleri için yeni işbirlikleri geliştirmek istiyoruz"

KONYA (AA) - Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, ihracatta özellikle son 10 yılda büyük başarılar elde ettiklerini belirterek, "Sanayicilerimiz, geçtiğimiz 10 yılda başarı hikayeleri yazdı. Yeni başarı hikayeleri için yeni işbirlikleri geliştirmek istiyoruz" dedi.

Kütükcü, Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği ve Konya Sanayi Odasının düzenlediği "Üretimde Proses Optimizasyonu ve Enerjide Verimlilik" konulu konferansın açılışındaki konuşmasında, Almanya ile işbirliğinin artırılması amacıyla düzenlenen bu toplantının fayda sağlayacağını söyledi.

Almanya ile dış ticaret, pazarlama, yatırım, teknoloji gibi alanlarda çok daha güçlü işbirlikleri yapmak istediklerini vurgulayan Kütükcü, şunları kaydetti:

"Konya ihracatında ilk sırada yer alan makine ve aksamları sektörü, son 10 yılda ihracatını 5,1 kat artırarak, 55 milyon 400 bin dolardan 283 milyon dolara taşıdı. Taşıt araçları ve yan sanayi sektörümüz son 10 yılda ihracatını 4,1 kat artırarak, 69 milyon 500 bin dolardan 287 milyon 400 bin dolara ulaştırdı. Sanayicilerimiz, geçtiğimiz 10 yılda başarı hikayeleri yazdı. Yeni başarı hikayeleri için yeni işbirlikleri geliştirmek istiyoruz. Aşağı yukarı tüm sektörlerimizin üretim ve ihracatlarında böylesine güçlü yükselişler söz konusu. Yine marka, patent ve endüstriyel tasarımda Türkiye 'de 6'ncı sıradayız. Türkiye'nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu'nda 25 firmamız yer alıyor."

Sanayideki olumlu gelişmenin şehrin sosyal hayatından istihdamına kadar pek çok parametreye pozitif yansıdığını dile getiren Kütükcü, "2013 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu verilere göre 100'ün üzerinde çalışanı olan firma sayımız 91'e ulaştı. Zira yüzde 4,7 ile Türkiye'de işsizliğin en düşük olduğu ikinci il Konya. İşte bu başarılı çizginin devam edebilmesi için yeni uluslararası işbirlikleri kurmanın yanı sıra, Almanya gibi ilişkilerimizin hali hazırda güçlü olduğu ülkelerle, dış ticaret, pazarlama, yatırım, teknoloji gibi alanlardaki işbirliklerimizi güçlendirmeliyiz" diye konuştu.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de Konya sanayisinin Almanya ile daha yoğun işbirliği yapacak potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Kayhan Yılmaz ise Almanya'nın özellikle makine sanayi konusunda Türkiye için önemli olduğunu belirterek, Almanya'daki Türklerin varlığının kendilerine güç verdiğini aktardı.

Çok sayıda yerli ve yabancı konuğun katıldığı konferansta açılış konuşmalarının ardından "Almanya'nın çeşitli bölgelerinin ekonomisi, yeni ve inovatif teknolojiler, teknolojik trendler, imalat proseslerinin iyileştirilmesi, üretimde akışkanların ve çapakların transferinde optimizasyon" konulu sunumlar yapıldı.