Konya ululslararası turizm kongresine ev sahipliği yapacak

Konya ululslararası turizm kongresine ev sahipliği yapacak
Konya ululslararası turizm kongresine ev sahipliği yapacak
KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ),  Konya'da mayıs ayında gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Avrasya Turizm Kongresi'ne (EITOC) ev sahipliği...

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ),  Konya'da mayıs ayında gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Avrasya Turizm Kongresi'ne (EITOC) ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, yaptığı açıklamada, 28-30 mayıs tarihleri arasında üniversitenin öncülüğünde Konya'da gerçekleştirilecek olan kongrede, 13 ülke , 51 şehir ve 66 üniversite ve kurumdan 321 bilim insanını bir araya geleceğini ifade etti. 

Kongrede  Türkiye 'nin ve Konya'nın turizm değerleri ve sorunlarının tartışılacağını dile getiren Çukurçayır, ilk kez düzenlenmesine rağmen gösterilen yoğun ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Katılım yoğunluğunun Konya'nın kongre kenti olması ve kongre turizmine açılması için çok önemli bir motivasyon kaynağı olduğuna işaret eden Çukurçayır, şunları kaydetti:

"Fakültemiz tarafından düzenlenecek 'I. Avrasya Uluslararası Turizm Kongresi: Güncel Konular, Eğilimler ve Göstergeler' ana temalı uluslararası organizasyonumuz, yerli ve yabancı akademisyenlerin, eğitimcilerin, sektör temsilcilerinin ve öğrencilerinin uluslararası turizm gelişmeleri ile ilgili güncel konuları, eğilimleri ve göstergeleri ile ilgili araştırma yapmalarını sağlayacak ve onlara yaptıkları araştırmaların sonuçlarını tartışabilecekleri bilimsel bir ortam sunacaktır. Bu organizasyonun en önemli özelliği, uygulamalı ve teorik çalışmalarla turizm sektörü ile ilgili uluslararası gelişmeleri yakından takip eden turizm araştırmacılarına ve sektör temsilcilerine uluslararası bir platform sunmak ve onlara uluslararası düzeyde turizm sektörüne yönelik her alanla ilgili değerlendirme yapmalarını sağlayabilmektir."

Alanda önemli çalışmaları olan uzmanların düşünce ve deneyimlerinin, sektöre çok önemli katlar sağlayacağına işaret eden Çukurçayır, "Mevlana, Çatalhöyük, Sille, Kilistra, Selçuklu tarihi ve öteki uygarlık mirası hoşgörü kenti Konya'da yüzlerce katılımcıyı ağırlamak, Konya'yı turizm gündemine taşımak fakültemiz adına gurur verici bir adım olmuştur" ifadelerini kullandı.