"Konya'da 2016 asfalt ve alt yapıda atılım yılı olacak"

"Konya'da 2016 asfalt ve alt yapıda atılım yılı olacak"
"Konya'da 2016 asfalt ve alt yapıda atılım yılı olacak"
- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2016 yılının Konya için asfalt, yol ve altyapı yılı olacağını, bu konuda şehir genelinde büyük bir seferberlik başlattıklarını söyledi

KONYA (AA) - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2016 yılının Konya için asfalt, yol ve altyapı yılı olacağını, bu konuda şehir genelinde büyük bir seferberlik başlattıklarını bildirdi.

Akyürek, Konya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aralık ayı toplantısı ile KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün Genel Kurul'unda yaptığı konuşmada, 2015 yılında yapılan yatırımları değerlendirdi.

Önümüzdeki yıl yapılan çalışmalara da değinen Akyürek, "2016 yılında şehrin tamamında ulaşım hizmetleri, asfalt, köy yolları, mahalle yolları ve altyapı konusunda büyük bir atılım olacak. Belediye olarak yaklaşık 200 milyon liralık yol çalışması yapacağız ve 2017 sonu itibariyle koyduğumuz hedeflerin büyük çoğunluğuna ulaşmış olacağız" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki mevcut yolları planladıklarını, tamamını 2017'de bitirmek istediklerini, ardından ilçe belediyelerinin sorumluluk alanına gireceklerini anlatan Akyürek, Konya'nın büyük bir yol ve asfalt seferberliğine şahitlik edeceğini, şehir genelinde bin 700 kilometre asfalt ve yol yapılacağını ifade etti.

- Altyapıda atılım yılı olacak

KOSKİ yatırımları hakkında bilgi veren Akyürek, belediyenin en önemli yatırım araçlarından biri olan genel müdürlüğünün, mahalle olan beldelerin ve ilçe merkezlerinin tamamının su ve kanalizasyon sorununu 2016 sonuna kadar tamamlayacağını dile getirdi.

Akyürek, 5 yıl içinde Konya altyapısını çok önemli oranda tamamlamış olacaklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu noktada KOSKİ çok büyük bir yatırım planlıyor. Bir taraftan Kadınhanı Sarayönü bölgesindeki grup suyunu, diğer taraftan Beyşehir, Bozkır'daki 25'er, 30'ar, 35'er yerleşim yerine hitap eden, her biri 30, 35, 40 milyon liralık yatırımlar. Yine Ereğli ve Akşehir'de ilçe belediyesiyle yürütülen, doğal arıtma ve mobil arıtma sistemleriyle birlikte çok büyük bir yatırım planlaması var. KOSKİ'nin 2016 yatırım planlaması 350 milyon lira."

2016 yılında Konya genelinde bin 100 kilometre kanalizasyon, 750 kilometre su şebekesi, 200 adet su deposunun yapılmasının planlandığını aktaran Akyürek,  "35 adet muhtelif büyüklükte yeni su depolarının yapılması, 17 adet atık su arıtma tesisi bakım ve onarımı, 12 adet yeni atık su arıtma tesisinin yapılması, 200 adet yeni sondaj kuyu açılması planlandı" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurulu'nda 2016 yılı yatırım programları ve mali yılı bütçesi kabul edildi.