Konya'da "28 Şubat" protestosu

Konya'da "28 Şubat" protestosu
Konya'da "28 Şubat" protestosu
- ASDER Konya Şube Başkanı Kanmaz: - "Bu süreçte birer birer başlayan tahliyeler, karşılıklı helalleşmeler, müdahil dilekçelerinin 3'te ikisinin kabul edilmemesi ve müştekilerin davaya müdahil olamamaları, ümitlerimizi azalttı"

KONYA (AA) - Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Konya Şubesi üyeleri, 28 Şubat sürecinde yaşananları Konya'da protesto etti.

Tarihi Şerafettin Camii önünde toplanan grup, taşıdığı pankart ve dövizlerle 28 Şubat sürecinde yaşananları eleştirdi.

Grup adına açıklama yapan ASDER Konya Şube Başkanı Mehmet Kanmaz, 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında alınan kararla, dönemin seçilmiş hükümetinin asker eliyle yıpratıldığını söyledi.

Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in süreci, demokrasiye balans ayarı olarak nitelendirdiğini hatırlatan Kanmaz, "28 Şubat, meşru Hükümete, Anayasal düzene, inancını yaşama gayretinde olan kamu görevlilerine, iş adamlarına, yani özetle milletin manevi değerlerine ve İslami inancını yaşamak azminde olan fertlerinin temel hak ve özgürlüklerine indirilmiş planlı, hazırlıklı ve sinsi bir darbedir" dedi.

Kanmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin darbe eyleminde kullanılması amacıyla, ordunun kurumsal hiyerarşisi dışında Batı Çalışma Grubu adı altında yasa dışı örgüt oluşturulduğunu ifade ederek, bu grubun psikolojik harp taktikleri, cebir, şiddet ve baskı yöntemleri ile binlerce personelin istifa ve emeklilik yolu ile ordudan ayrılmasını sağladığını dile getirdi.

Mehmet Kanmaz, 28 Şubat sürecinin açık bir darbe olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu süreçte sadece hükümet değişimi olmamış, on binlerce kamu görevlisi devlet kadrolarından tasfiye edilmiş, uzaklaştırılmıştır. Milletin manevi değerlerine ulaşabileceği tüm yollar kapatılmıştır. Bugün itibarıyla da mağdurların büyük çoğunluğunun mağduriyetleri orta yerde durmaktadır. Bu dava ülkenin tüm kaynaklarının çarçur edildiği, tüm inançlı kadroların TSK ve kamu kurumlarından tasfiye edildiği milli bir meseledir. 28 Şubat davasının iddianamesi hazırlandığında umutlarımız yüksekti. Ancak bu süreçte birer birer başlayan tahliyeler, karşılıklı helalleşmeler, müdahil dilekçelerinin 3'te ikisinin kabul edilmemesi ve müştekilerin davaya müdahil olamamaları, ümitlerimizi azalttı. Bugün mahkemede adeta bir mizansen oynanmakta, davanın bir an önce en az hasarla kapatılması yönünde bir davranış şekli gözlenmektedir. Mahkemenin bu tutumundan rahatsızız."

Grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.